دکتر فرشید راعی
Search
Close this search box.
عمل جایگزینی مفصل ران

عمل جایگزینی مفصل ران

عمل جایگزینی مفصل ران

 عمل جایگزینی مفصل ران

مفصل ران و عمل جایگزینی مفصل ران موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته شده است. با ما همراه باشید.

عواملی چون ساییدگی و آرتروز در مفصل این ناحیه باعث تخریب آن شده و ناچار منجر به تعویض آن می شویم. در بیشتر موارد با بالا رفتن سن افراد، با ساییدگی و آرتروز مواجه هستیم. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که جراحی تعویض مفصل ران آخرین گزینه است. و زمانی این اتفاق می افتد که دیگر روش های پیشنهادی درمان بر روی فرد اثر گذار نباشد. در این زمان است که متخصص ارتوپد انجام این کار را برای فرد بیمار در نظر می گیرد.

اقدامات قبل ازعمل جایگزینی مفصل ران

از شخص بیمار میخواهند که چندین هفته قبل از انجام عمل مفصل ران معاینه فیزیکی کاملی را زیر نظر پزشک معالج خود بگذراند. قبل از انجام این عمل فرد بیمار از لحاظ جسمی و روحی نیز باید در شرایط خوبی قرار داشته باشد. و این مهم باید توسط پزشک بررسی گردد. افرادی که سابقه بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی دارند، بهتر است توسط یک پزشک متخصص در زمینه قلب، ارزیابی گردند.

باید به این نکته توجه داشت که مصرف کردن برخی از داروها قبل از جراحی جایگزینی مفصل ران ممکن است در حین عمل جراحی و در دوران بهبودی اختلالاتی ایجاد کند. با دقت داروهای مصرفی توسط بیمار مورد بررسی قرار گرفته. و فرد نیز باید پزشک خود را مطلع گرداند.

قبل از عمل جایگزینی مفصل ران تصویربرداری و آزمایشات کاملی از فرد به عمل می آید.

رعایت نکاتی توسط بیمار قبل از عمل جایگزینی مفصل ران

 نحوه انجام عمل جایگزینی مفصل ران

حفره ای به نام استابولوم وجود دارد که تقریباً به شکل نیم کره بوده و در ناحیه فوقانی مفصل ران جای گرفته است. این حفره قسمتی از ناحیه لگن خاصره را شکل می دهد. ابتدای استخوان ران که حالتی کروی و گرد دارد، در این ناحیه جای می گیرد.

در بیشتر موارد استفاده از بیهوشی عمومی برای این کار در نظر گرفته می شود.

در انجام این کار مفصل ران با پروتز ها یا ایمپلنت های ساخته شده از جنس فلز، پلاستیک و یا سرامیک جایگزین می گردد. در ابتدای امر جراح به منظور خارج نمودن استخوان ها و غضروف های اضافه داخل این حفره، با ابزاری خاص آن ها را تراش میدهد. در این روند خارج کردن عناصر اضافه و مفصل آسیب دیده با دقت صورت می پذیرد. در ادامه یک کاسه از جنس پلاستیک یا فلز در حفره استابولوم قرار می گیرد. و نیز یک سر فلزی شکل بر روی قسمت باقی مانده در گردن استخوان ران نیز تعبیه می گردد.

 مزیت‌های جایگزینی مفصل ران

عوارض جایگزینی مفصل ران

عوارض جایگزینی مفصل ران

مانند انجام هر عمل جراحی احتمال ایجاد عوارض جانبی پیش بینی می شود. البته اگر این فرایند توسط پزشک متخصص و کارآزموده انجام شود احتمال وقوع عوارض بعدی، به حداقل خواهد رسید.

ممکن است عوارضی چون جابه جا شدن، عفونت، لختگی خون و شکستگی بعد از انجام جایگزینی مفصل ران مشاهده گردد. همانطور که گفته شد با انتخاب درست جراح با تجربه، مراقبت های مناسب پس از عمل توسط بیمار و همراهان وی، تا حد زیادی این عوارض کاهش خواهد یافت.

 مراقبت‌های پس از عمل در بیمارستان

 بعد از انجام این عمل بیمار باید چند روز در بیمارستان بماند تا چگونگی روند بهبودی به درستی مورد بررسی قرار گیرد. تا در صورت لزوم اقدامات ضروری توسط کادر درمان انجام شود. مراقبت های پس از عمل اهمیت بسیار زیادی دارد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *