درمان خانگی ورم زانو

علت اصلی ورم زانو چیست؟

زانو یکی از مهم‌ترین اجزای بدن بوده که در حرکت و راه رفتن نقش مهمی دارد. حال زانو نیز مانند هر عضو دیگری ممکن است، دچار عارضه‌هایی شود. ورم زانو یکی از این عارضه‌ها بوده که اصطلاحاً با نام آب آوردن زانو نیز شناخته می‌شود. درواقع افراد زمانی به ورم زانو مبتلا می‌شوند که مفصل زانو آب آورده باشد. حال آبی که درون‌ مفصل زانو جمع شده است، می‌تواند ناشی از برخی آسیب‌ها باشد.

 اما در حالت کلی معمولاً افزایش ترشح مایع درون مفصل، علت اصلی بروز این بیماری می‌باشد. در صورتی که زانو آب آورده باشد، بیمار نمی‌تواند حرکت کند و همواره در قسمت زانوی خود درد شدیدی را احساس خواهد کرد. لذا با بررسی نشانه‌های ورم زانو می‌توانید اقدام به درمان آن نمایید.

حال روش‌های زیادی برای درمان ورم زانو وجود دارند. مثلاً جراحی یکی از بهترین روش‌های درمان این عارضه خواهد بود؛ اما اغلب افراد از شیوه‌هایی نظیر جراحی هراس داشته، یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند و نمی‌توانند از این روش‌ها استفاده کنند. این دسته از افراد می‌توانند از درمان‌های خانگی برای بهبود این عارضه استفاده کنند. در زیر بهترین درمان‌های خانگی ورم زانو را ذکر نموده‌ایم:

  • استفاده از زانو بند

استفاده از زانو بند در خانه می‌تواند به بهبود ورم زانو بسیار می‌کند. زانو بندها در حین حرکت‌ نمی‌گذارند فشار زیادی به زانو وارد شود. همچنین زانو بند باعث گرم شدن زانو شده و این موجب می‌شود که التهاب زانو بهبود یابد.

  • ورزش کردن

ورزش نمودن نیز می‌تواند تا حد زیادی به درمان ورم زانو کمک‌ کند. افراد مبتلا به این عارضه می‌بایست، در خانه برخی حرکات و ورزش‌های تقویتی را انجام دهند. البته این ورزش‌ها حتماً باید توسط پزشک یا مربی ورزشی تجویز شوند.

  • یخ گذاشتن

یخ گذاشتن که معمولاً از آن‌ با نام سرما درمانی یاد می‌شود نیز تا حد زیادی در بهبود عارضه ورم زانو مؤثر است. بیمار می‌بایست چندین مرتبه در طول روز قطعات یخ بسته بندی شده را، به مدت ۱۵ دقیقه بر روی زانو آسیب دیده قرار دهد. این کار به کاهش ورم و التهاب بسیار کمک‌ نموده و از بهترین درمان خانگی این عارضه محسوب می‌شود.

  • ماساژ درمانی

ماساژ دادن زانو نیز اگر به شکل اصولی انجام شود، تورم آن را بسیار کاهش خواهد داد. ماساژ زانو باید بسیار ملایم و آرام باشد و توسط افراد متخصص صورت گیرد.

بهترین درمان‌های کلینیکی ورم زانو

گاهی آسیب وارد شده به مفصل زانو به قدری شدید است که درمان خانگی دیگر تأثیر زیادی نداشته و پزشک انجام روش‌های کلینیکی را توصیه می‌کند. در این صورت از روش‌های مختلفی برای درمان ورم زانو استفاده می‌شود که‌ اکثر آن‌ها بسیار کم‌خطر و کم تهاجمی هستند. در زیر بهترین درمان‌های کلینیکی ورم زانو را شرح داده‌ایم که شما می‌توانید به بهترین ارتوپد در تهران مراجعه کرده و یکی از روش‌های درمانی زیر را امتحان کنید:

  • اوزون تراپی

اوزون تراپی از جمله درمان‌هایی است که هیچ عوارضی نداشته و معمولاً سریعاً منجر به بهبود ورم زانو می‌شود. در این روش پزشک اوزون را که ماده‌ای مفید است، به واسطه سرنگ درون مفصل زانو تزریق می‌کند. این ماده مفصل زانو‌ را ترمیم نموده و موجب می‌شود که روند درمان التهاب و ورم زانو سریع‌تر شود.

  • لیزر درمانی

در این روش پزشک از لیزر برای بهبود این عارضه استفاده می‌کند. با استفاده از اشعه لیزر ورم زانو تا حد زیادی کاهش یافته و مایع اضافه آن از بین می‌رود.

  • تخلیه مایع اضافه زانو

گفتیم که مایع اضافه جمع شده در مفصل زانو، موجب ورم آن می‌شود. حال امروزه پزشکان با تخلیه این‌ مایع به درمان ورم زانو کمک می‌نمایند. در این روش پزشک به واسطه از سرنگ آمپول ریزی را درون مفصل زانو فرد برده و با استفاده از آن آب داخل مفصل را بیرون می‌کشد. این روش می‌تواند سریعاً ورم زانو را بهبود بخشد، اما بعدها ممکن است بیماری دوباره عود کند.

روش‌های پیشگیری از بیماری ورم زانو

بیماری ورم زانو می‌تواند در حرکت بدن اخلال ایجاد کند و همواره با درد همراه است. به همین علت تا حد امکان می‌بایست از بروز این عارضه پیشگیری نمود.‌ روش‌های زیادی برای پیشگیری از بروز این بیماری وجود دارند. در زیر این روش‌ها را نام برده‌ایم:

  • انتخاب ورزش‌های کم آسیب

همان‌طور که می‌دانید، یکی از مهم‌ترین دلایل بروز بیماری ورم زانو انجام ورزش‌های سنگین و آسیب زننده می‌باشد. به همین علت اگر می‌خواهید از بروز این عارضه جلوگیری کنید، می‌بایست تا حد امکان از انجام این ورزش‌ها خودداری نمایید. بهتر است برای تقویت عضلات ورزش‌های کم‌خطر و سبک‌تر را انتخاب کنید. در واقع انجام ورزش‌های سبک و کم‌خطر هم به درمان ورم زانو کمک‌ می‌کند و هم از بروز آن جلوگیری خواهد کرد.

  • کنترل وزن

اگر رژیم غذایی مناسبی نداشته باشید، قطعاً دچار اضافه وزن خواهید شد. حال وقتی وزن بالا باشد، به زانو فشار زیادی وارد می‌شود. در نتیجه با ایجاد فشار بر روی زانو، ممکن است مفصل این ناحیه دچار التهاب و ورم شود. پس همواره باید وزنتان را کنترل کنید؛ یعنی اگر وزن زیادی دارید، سعی نمایید آن را کاهش دهید.‌ اگر اضافه وزن ندارید نیز، باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشید تا دچار آن نشوید.

  • استفاده از زانو بند محافظ

وقتی می‌خواهید به فعالیت‌هایی مثل دوچرخه سواری، اسکیت سواری بپردازید، این امکان وجود دارد که به مفصل زانویتان آسیب وارد شود. به همین علت باید از زانو بندهای محافظ استفاده کنید تا از مفصل زانو محافظت کنند‌.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.