دکتر فرشید راعی
Search
Close this search box.
تصویر شاخص خشک شدن گردن

چگونگی خشک شدن گردن و روش‌های درمانی آن

خشک شدن گردن و درد حاصل از آن، یکی از شایع‌ترین دردهایی است که افراد از آن رنج می‌­برند و به طور معمول هنگام چرخش گردن به طرفین احساس می­‌شود. در این مقاله با ما همراه باشید تا علت این درد را به طور کامل بررسی کنیم و به روش‌های درمان آن نیز بپردازیم.

خشک شدن گردن

خشک شدن گردن چیست؟

گردن شامل مجموعه‌ای از رباط‌ها، استخوان‌ها، تاندون‌ها و عضلات است که این مجموعه وظیفه حمایت از سر را به عهده داشته و امکان چرخش آن را فراهم می‌­کنند. آسیب به هر جز تشکیل دهنده این مجموعه باعث گرفتگی، خشکی عضلات و ایجاد درد می­‌شود.

به طور معمول این آسیب در اثر کشیده شدن یا ایجاد فشار بیش از حد روی عضلات و یا جراحت جزئی و حادثه رخ می­‌دهد. بنابراین آشنایی با عوامل ایجاد کننده درد، روش‌های درمانی و راه‌های پیشگیری برای جلوگیری از این عارضه بسیار حائز اهمیت است.

علت خشک شدن گردن چیست؟

دلایل بی‌شماری باعث ایجاد خشکی و گرفتگی گردن می‌­شوند. به گونه‌ای که بیمار حتی نتواند سر را به اطراف بچرخاند و برای این منظور مجبور است برای نگاه کردن به پهلو یا پشت سر، کل بدن را در خلاف جهت گردن بچرخاند. برخی از رایج‌ترین دلایل این عارضه عبارتند از:

 آسیب و جراحت

بدن همواره در معرض آسیب‌ها و جراحات مختلف است و اگر این آسیب‌ها در رباط‌ها و تاندون‌های ناحیه گردن ایجاد شوند ممکن است نوعی گرفتگی را تجربه کنید که بسیار درناک است.

وارد شدن ضربه به سر یا گردن در تصادفات جاده‌ای، زمین خوردن، بازی‌های پرتنش مثل فوتبال، خم شدن گردن رو به پایین برای نگاه کردن به تلفن همراه و سایر وسایل الکترونیک، خوابیدن در وضعیت نامناسب و غیره باعث ایجاد آسیب و متعاقب آن گرفتگی گردن می‌شوند.

وضعیت‌های تنش‌زا

قرار گرفتن در موقعیت‌های پر تنش طوری که فرد تحت فشار شدید باشد. ممکن است عضلات بدن از جمله گردن دچار کشیدگی و گرفتگی شوند.

جا به جا شدن مهره های گردنی

اگر ضربه‌ای شدید به ناحیه مهره‌های گردنی وارد شود که به طور معمول هنگام تصادفات جاده‌ای این ضربه‌ها وارد می­‌شود چرا که سر با شدت به جلو یا عقب پرتاب می‌­شود باعث آسیب به رباط‌ها، تاندون‌ها، عضلات و اعصاب این ناحیه با هم می­‌شود. 

مننژیت ( التهاب پرده پوشاننده مغز و نخاع)

مننژیت یا التهاب مننژ یا التهاب پرده پوشاننده مغز و نخاع ممکن است توسط برخی ویروس‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌ها ایجاد شود. مننژیت ویروسی به طور معمول خود به خود بهبود می­‌یابد اما مننژیت باکتریایی و قارچی خطرناک هستند. یکی از علائم بیماری مننژیت گرفتگی گردن می‌­باشد. دقت کنید که این علامت باید همراه با سایرعلائم مننژیت همراه باشد تا به وجود مننژیت شک کرد.

 آرتریت

آرتریت یا التهاب مفصل بیماری وابسته به سنی است که دیسک‌های بین مهره‌های گردن تحلیل می‌­روند و باعث ایجاد درد و گرفتگی در گردن می‌­شوند. درد با استراحت و دراز کشیدن تسکین می‌­یابد؛ زیرا در این حالت فشار از روی مهره‌های گردنی برداشته می‌شود.

این مقاله نیز ممکن است برای شما مفید باشد: ضعف دست نشانه‌ی چیست؟

 

از کجا بفهمیم دچار گرفتگی یا خشکی گردن شده‌ایم؟

علامت‌های ناشی از این عارضه شامل سردرد، گردن درد، درد در شانه و بازوها می‌­باشد که به طور معمول درد از چند روز تا چند هفته استمرار می‌­یابد و شدت درد دارای بازه خفیف تا شدید می­‌باشد.

در بعضی موارد گرفتگی گردن نشان‌دهنده یک مشکل جدی است اما در اکثریت موارد به دلیل آسیب‌های وارد شده به این ناحیه ایجاد می­‌شود و به خاطر ماهیت بهبود دهنده مهره‌های گردنی این عارضه بعد از مدتی درمان می­‌شود.

 

آیا با درمان‌های خانگی می‌­توان درد خشکی گردن را تسکین داد؟

برای پیدا کردن بهترین روش درمان گردن درد حاد، دانستن علت ایجاد خشکی گردن الزامی است. اگر درد ناشی از گرفتگی گردن شما جزئی است استفاده از روش‌های درمانی زیر برای تسکین دردتان کمک کننده خواهد بود.

 • استراحت: استراحت کافی فرصت لازم را برای ترمیم بافت‌های صدمه دیده فراهم می­‌کند. درنتیجه گرفتگی و خشکی گردن شما به تدریج از بین می­‌رود. البته باید توجه کنید که استراحت بیش از حد و عدم فعالیت باعث ضعیف شدن عضلات شده و عضلات ضعیف نمی‌­توانند به درستی سر و گردن را نگه دارند.
 • کیسه آب گرم و کمپرس یخ: استفاده از کیسه آب گرم و گرما به دلیل افزایش دادن جریان خون درد را تسکین داده و کمپرس یخ که بهتر است در ۲ ساعت اول ایجاد آسیب استفاده شود باعث بی‌حسی موضعی و تخفیف یافتن درد می‌شود.
 • مناسب بودن وضعیت محیط خواب: مناسب نبودن تشک و بالش و سفتی بیش از حد آن‌ها باعث گرفتگی گردن می­‌شوند. برای رفع این مشکل اگر به پشت می­‌خوابید باید بالشتی را انتخاب کنید که سر و گردن و بدنتان را در یک خط قرار دهد اما اگر به پهلو می‌­خوابید استفاده از بالشی بزرگ و کمی سفت‌تر را به شما توصیه می‌­کنیم.
 • استفاده از داروهای مسکن: استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ناپروکسن درد و التهاب را کاهش می­‌دهند.
 • استفاده از گردنبند طبی: با استفاده از این گردنبند فرصت استراحت به عضلات گردن داده می‌شود بدون اینکه وقفه‌ای در کارهای روزمره شما ایجاد شود.
 • استفاده از تمرینات ورزشی مناسب: چرخاندن سر به آرامی از طرفی به طرف دیگر، چرخاندن شانه‌ها رو به جلو و عقب تسکین دهنده درد شما خواهد بود. اما اگر حین انجام این کار درد شدیدی احساس کردید این کار را متوقف کنید.
 
این مقاله نیز ممکن است برای شما مفید باشد: علت ورم زانو و درمان خانگی آن

 

چه زمانی نیاز است که برای درمان به پزشک مراجعه کرد؟

اگر درد شما تا چند روز با استفاده از روش‌های گفته شده تسکین نیافت بهتر است حتما به پزشک مراجعه کنید. دقت در شرح حالی که از خود به پزشک می­‌دهید در تشخیص راه‌گشا خواهد بود. اگر پزشک به مشکلات خاصی مشکوک شود آزمایش‌ها و تصاویر رادیولوژی را درخواست می­‌کند تا از تشخیص خود مطمئن گردد.

 

چگونه می‌­توان از ابتلا به این عارضه جلوگیری کرد؟

دقت کنید که مواردی مثل آسیب به مفصل با افزایش سن و تصادفات قابل پیشگیری نیستند؛ اما می­‌توان از آسیب‌های ایجاد شده به وسیله وضعیت بدنی نامناسب و فرسایش مفصل‌ها پیشگیری کرد که به آن اشاره خواهیم کرد.

 • متعادل نگه داشتن وزن و توجه به رژیم غذایی؛ زیرا اضافه وزن دامنه حرکتی مفاصل را محدود می­‌کند.
 • وضعیت مناسب هنگام نشستن و خوابیدن
 • عدم حمل کیف‌های سنگین روی شانه‌ها
 • تغییر وضعیت بدن پس از نشستن‌های طولانی
 • استفاده از حرکات کششی تقویت عضلات شانه و گردن

 

نتیجه گیری

خشک شدن گردن عارضه‌ای است که در اثر ایجاد آسیب به عضلات، تاندون‌ها و مفاصل ناحیه گردن ایجاد می­‌شود. دلایل زیادی باعث ایجاد این مشکل می‌­شوند که شایع‌ترین آن‌ها آسیب‌هایی است که به ناحیه گردن وارد می‌­شوند. از جمله این آسیب‌ها خم کردن زیاد سر هنگام استفاده از وسایل الکترونیک، تصادفات و خوابیدن در وضعیت نامناسب می‌­باشد.

استراحت و استفاده از کمپرس سرد و گرم همچنین استفاده از حرکات ورزشی و ایجاد محیطی مناسب برای خواب به طور معمول برای درمان پیشنهاد می­‌شود. اما اگر درد شدید شد و مدت زمان طولانی است که با آن درگیر هستید مراجعه به پزشک متخصص و بررسی علت آن کمک کننده خواهد بود.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *