دکتر فرشید راعی
جستجو
Close this search box.
ورزش‌های مضر برای دیسک گردن

ورزش‌های مضر برای دیسک گردن

ورزش‌های مضر برای دیسک گردن

ورزش‌های مضر برای دیسک گردن

دیسک ناحیه گردن به حالتی گفته می‌شود که مایع ژله‌ای درون مهره‌های گردن به بیرون تراوش می‌کند و موجب ایجاد فشار بر روی ریشه اعصاب می‌گردد. این ماده ژله‌ای بانام هسته دیسک شناخته می‌شود که با سوراخ نمودن حلقه دیسک از آن خارج می‌شود.

اگر این ماده ژله‌ای اعصاب را تحت‌فشار قرار دهد، بیماران درد شدیدی را در ناحیه گردن خود احساس خواهند کرد. به‌گونه‌ای که حتی نمی‌توانند امور ساده روزمره خود را هم به انجام برسانند. این بیماری اگر به شکل خفیف رخ دهد، معمولاً با انجام برخی درمان‌های خانگی نیز بهبود می‌یابد؛ اما اگر به شکل شدید رخ دهد، تنها راه درمان آن جراحی خواهد بود.

 البته برخی درمان‌های خانگی مثل سرما درمانی، ماساژ دادن، استفاده از دارو، استفاده از پمادهای موضعی نیز می‌توانند در درمان این عارضه مفید باشند. حال اکثر فیزیوتراپ‌ها و پزشکان معتقدند که ورزش کردن، می‌تواند برای بهبود دیسک ناحیه گردن بسیار مفید باشد. چون انجام ورزش جریان خون در بدن را افزایش داده و دامنه حرکتی گردن‌ را بهبود می‌بخشد.

 اما ورزش همان‌قدر که برای دیسک ناحیه گردن مفید است، می‌تواند بسیار آسیب‌زننده نیز باشد. به بیان ساده‌تر برخی حرکات ورزشی نه‌تنها برای گردن و بیرون‌زدگی دیسک آن مفید نیستند بلکه می‌توانند خطراتی را نیز به همراه داشته باشند.

ورزش‌های مضر برای دیسک گردن 

 

  • بلند کردن وزنه‌های سنگین

بلند کردن وزنه‌های سنگین همواره یکی از ورزش‌های موردعلاقه خانم‌ها و آقایان بوده است. اگر یک وزنه بزرگ را بلند کنید، خواهید دید که عضلات ناحیه گردن دچار کشیدگی می‌شوند. این باعث تشدید درد در ناحیه گردن خواهد شد. درنتیجه بلند کردن وزنه‌های سنگین برای افراد مبتلابه این بیماری مضر است.

  • ورزش‌های تماسی

ورزش‌های تماسی به ورزش‌هایی گفته می‌شود که در آن‌ها شخص، برای کسب امتیاز مجبور است که با رقیب خود تماس فیزیکی برقرار کند‌. این ورزش‌ها می‌توانند دیسک ناحیه گردن را به شکل خطرناکی تشدید کنند. اگر انجام این ورزش در هنگام ابتلا به این عارضه ادامه یابد ممکن است موجب فلج شدن گردن و حتی مرگ بیمار شوند.

  • کرانچ شکمی

کرانچ شکم از دیگر ورزش‌های مضر برای دیسک گردن به شمار می‌رود. برای انجام این ورزش نیاز است دست‌ها پشت گردن قرار گیرند که این موجب چرخش ستون فقرات می‌شود. در این حالت بیرون‌زدگی دیسک افزایش‌یافته و تشدید خواهد گردید.

آیا پیاده‌روی برای دیسک گردن ضرر دارد؟

پیاده‌روی همواره یکی از مفیدترین ورزش‌هایی بوده که توسط پزشکان توصیه می‌شود. حال آیا این ورزش برای دیسک ناحیه گردن مضر است؟ در پاسخ به این سؤال می‌بایست بگوییم این ورزش نه‌تنها برای این عارضه مضر نیست بلکه می‌تواند فواید فراوانی را نیز به همراه داشته باشد. بی‌شک اگر از مبتلایان این بیماری می‌باشید، انجام پیاده‌روی برایتان از بهترین انتخاب‌ها خواهد بود.

به این دلیل که وقتی در حال پیاده‌روی هستید جریان خون در ناحیه گردن افزایش می‌یابد.‌ خون حاوی اکسیژن فراوانی بوده و درنتیجه عضلات گردن را دهیدراته می‌کند. این امر موجب می‌شود که مهره‌های گردن سریع‌تر ترمیم‌شده و بهبود یابند. پس می‌توان‌ نتیجه گرفت که پیاده‌روی جز مفیدترین ورزش‌ها، برای افرادی است که به دیسک‌ گردن مبتلا هستند. اگر به این عارضه مبتلا هستید حتی نیم ساعت پیاده‌روی در طول روز نیز، می‌تواند در بهبود عارضه‌تان بسیار کمک‌کننده باشد.

اصول ایمنی برای ورزش کردن در هنگام ابتلا به دیسک گردن

گفتیم که برخی ورزش‌ها برای دیسک ناحیه گردن بسیار مضر هستند؛ اما در حالت کلی ورزش‌های سبک مثل پیاده‌روی، چرخش آرام گردن، اکستنشن گردن می‌توانند به بهبود این عارضه بسیار کمک کنند؛ اما در هنگام ابتلا به این بیماری، برای انجام هرگونه ورزشی می‌بایست برخی اصول ایمنی را مدنظر قرار دهید. این اصول از هرگونه آسیب‌دیدگی حین ورزش جلوگیری می‌کنند. در زیر به مهم‌ترین اصول ایمنی برای ورزش کردن حین ابتلا به دیسک ناحیه گردن اشاره نموده‌ایم:

  • در درجه اول به‌هیچ‌عنوان نباید هنگام ورزش کردن نفس خود را حبس کنید. این موجب می‌شود که فشار زیادی به عضلات ناحیه گردن وارد گردد، پس تا حد امکان از حبس نمودن نفس خود هنگام ورزش خودداری کنید.
  • دیگر اصلی که برای ورزش کردن حین ابتلا به دیسک گردن باید مدنظر داشته باشید، تغییر وضعیت بدنی خود هست؛ یعنی هرچند دقیقه یک‌بار وضعیت بدنی خود را تغییر دهید. به‌هیچ‌عنوان یک حرکت ورزشی تکراری را در مدت‌زمان طولانی انجام ندهید.
  • قبل از اینکه حرکات ورزشی خود را انتخاب کنید، حتماً از یک فیزیوتراپیست در این زمینه مشاوره دریافت کنید. فیزیوتراپ به شما کمک می‌کند تا مفیدترین و کم‌خطرترین ورزش‌ها را انتخاب کنید.
  • به واکنش‌های بدن خود هنگام ورزش کردن بسیار توجه نمایید. اگر در هنگام انجام هریک از حرکات دچار درد در ناحیه گردن شدید، سریعاً ورزش کردن را متوقف کنید. ورزش کردن در حالتی که گردن دچار درد شده است به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود.
  • وقتی قصد دارید به ورزش کردن حین ابتلا به دیسک گردن بپردازید، می‌بایست در بازه‌های زمانی مختلف به خود استراحت دهید و سپس دوباره ورزش کردن را از سر بگیرید.
مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *