دکتر فرشید راعی
Search
Close this search box.
تصویر شاخص ورزش دیسک گردن

ورزش‌های مضر برای دیسک گردن

همان‌قدر که ورزش برای دیسک ناحیه گردن مفید است، می‌تواند بسیار آسیب‌زننده نیز باشد. به بیان ساده‌تر برخی حرکات ورزشی نه‌ تنها برای گردن و بیرون‌زدگی دیسک آن مفید نیستند بلکه می‌توانند خطراتی را نیز به همراه داشته باشند. در این مقاله با ما همراه باشید تا این موضوع را به طور کامل بررسی کنیم. 

ورزش دیسک گردن
ورزش دیسک گردن

 

چه ورزش‌هایی برای دیسک گردن ضرر دارند؟

برخی از ورزش‌هایی که بهتر است در صورت ابتلا به دیسک گردن از انجام آن‌ها خودداری نمایید، عبارتند از:

بلند کردن وزنه‌های سنگین

بلند کردن وزنه‌های سنگین همواره یکی از ورزش‌های موردعلاقه خانم‌ها و آقایان بوده است. اگر یک وزنه بزرگ را بلند کنید، خواهید دید که عضلات ناحیه گردن دچار کشیدگی می‌شوند. این امر باعث تشدید درد در ناحیه گردن خواهد شد. در نتیجه بلند کردن وزنه‌های سنگین برای افراد مبتلا به این بیماری مضر است.

ورزش‌های تماسی

ورزش‌های تماسی به ورزش‌هایی گفته می‌شود که در آن‌ها شخص، برای کسب امتیاز مجبور است که با رقیب خود تماس فیزیکی برقرار کند‌. این ورزش‌ها می‌توانند دیسک ناحیه گردن را به شکل خطرناکی تشدید کنند. اگر انجام این ورزش در هنگام ابتلا به این عارضه ادامه یابد ممکن است موجب فلج شدن گردن و حتی مرگ بیمار شوند.

کرانچ شکمی

کرانچ شکم از دیگر ورزش‌های مضر برای دیسک گردن به شمار می‌رود. برای انجام این ورزش نیاز است دست‌ها پشت گردن قرار گیرند که موجب چرخش ستون فقرات می‌شود. در این حالت بیرون‌زدگی دیسک افزایش‌یافته و تشدید خواهد گردید.

آیا پیاده‌روی برای دیسک گردن ضرر دارد؟

پیاده‌روی همواره یکی از مفیدترین ورزش‌هایی است که توسط پزشکان توصیه می‌شود. آیا این ورزش برای دیسک ناحیه گردن مضر است؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که این ورزش نه‌ تنها برای این عارضه مضر نیست بلکه می‌تواند فواید فراوانی را نیز به همراه داشته باشد. بی‌شک اگر از مبتلایان این بیماری هستید، انجام پیاده‌روی برایتان از بهترین انتخاب‌ها خواهد بود.

به این دلیل که وقتی در حال پیاده‌روی هستید جریان خون در ناحیه گردن افزایش می‌یابد.‌ خون حاوی اکسیژن فراوانی بوده و در نتیجه عضلات گردن را دهیدراته می‌کند. این امر موجب می‌شود که مهره‌های گردن سریع‌تر ترمیم‌شده و بهبود یابند. پس می‌توان‌ نتیجه گرفت که پیاده‌روی جزو مفیدترین ورزش‌ها، برای افرادی است که به دیسک‌ گردن مبتلا هستند. اگر به این عارضه مبتلا هستید حتی نیم ساعت پیاده‌روی در طول روز نیز، می‌تواند در بهبود عارضه‌تان بسیار کمک‌کننده باشد.

اصول ایمنی برای ورزش کردن در هنگام ابتلا به دیسک گردن

همان طور که پیش از این بیان کردیم، برخی ورزش‌ها برای دیسک ناحیه گردن بسیار مضر هستند؛ اما در حالت کلی ورزش‌های سبک مثل پیاده‌روی، چرخش آرام گردن و کشش گردن می‌توانند به بهبود این عارضه بسیار کمک کنند؛ اما در هنگام ابتلا به این بیماری، برای انجام هرگونه ورزشی می‌بایست برخی اصول ایمنی را مدنظر قرار دهید. این اصول از هرگونه آسیب‌دیدگی حین ورزش جلوگیری می‌کنند. برخی از مهم‌ترین اصول ایمنی برای ورزش کردن حین ابتلا به دیسک ناحیه گردن عبارتند از:

  • در درجه اول به‌هیچ‌عنوان نباید هنگام ورزش کردن نفس خود را حبس کنید. این کار موجب می‌شود که فشار زیادی به عضلات ناحیه گردن وارد گردد، پس تا حد امکان از حبس نمودن نفس خود هنگام ورزش خودداری کنید.
  • دیگر اصلی که برای ورزش کردن حین ابتلا به دیسک گردن باید مدنظر داشته باشید، تغییر وضعیت بدنی است؛ یعنی هرچند دقیقه یک‌بار وضعیت بدنی خود را تغییر دهید. به‌هیچ‌عنوان یک حرکت ورزشی تکراری را در مدت‌زمان طولانی انجام ندهید.
  • قبل از اینکه حرکات ورزشی خود را انتخاب کنید، حتماً از یک فیزیوتراپیست در این زمینه مشاوره دریافت کنید. فیزیوتراپ به شما کمک می‌کند تا مفیدترین و کم‌خطرترین ورزش‌ها را انتخاب کنید.
  • به واکنش‌های بدن خود هنگام ورزش کردن بسیار توجه نمایید. اگر در هنگام انجام هر یک از حرکات دچار درد در ناحیه گردن شدید، سریعاً ورزش کردن را متوقف کنید. ورزش کردن در حالتی که گردن دچار درد شده است به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود.
  • وقتی قصد دارید به ورزش کردن حین ابتلا به دیسک گردن بپردازید، می‌بایست در بازه‌های زمانی مختلف به خود استراحت دهید و سپس دوباره ورزش کردن را از سر بگیرید.

نتیجه گیری

با توجه به نکات بیان شده در این مقاله در رابطه با ارتباط ورزش و دیسک گردن، بهتر است ورزش‌های سبک را انتخاب کنید تا به روند بهبودی خود نیز کمک کنید. به یاد داشته باشید که پیش از انجام هر ورزشی حتما با متخصص ارتوپد مشورت کنید تا از ایجاد عوارض ناخواسته جلوگیری کنید. 

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *