دکتر فرشید راعی
Search
Close this search box.
تمرینات ورزشی بعد از آرتروسکوپی زانو

تمرینات ورزشی بعد از آرتروسکوپی زانو

تمرینات ورزشی بعد از آرتروسکوپی زانو

تمرینات ورزشی بعد از آرتروسکوپی زانو

پس از انجام آرتروسکوپی زانو، ممکن است احساس درد، سختی در راه رفتن و یا ورم و فشار باعث کاهش کیفیت زندگی فرد شود. اگرچه شما جراحی را جهت رهایی از مسائل دردآور زانو انجام می‌دهید اما بازهم لازم است فعالیت‌هایی را جهت افزایش سرعت بهبودی انجام دهید. در این‌جا لازم است از دستورالعمل‌هایی برای کمک به بهبودی پس از آرتروسکوپی زانو استفاده کنید.
در نظر داشته باشید انجام هرگونه تمرین پس از انجام جراحی علاوه‌بر این‌که می‌تواند باعث تسریع بهبودی در شما شود، می‌تواند با روش اشتباه باعث ایجاد آسیب‌های بیش‌تر و غیرقابل جبران شود. در این مقاله قصد داریم شما را با فواید و نحوه‌ی تمرینات ورزشی پس از آرتروسکوپی زانو آشنا کنیم.دکتر فرشید راعی متخصص ارتوپدی در تهران با بیش از ۱۵ سال سابقه تخصصی پزشکی و تجارب ارزشمند در زمینه درمان بیماری‌های استخوان و مفاصل، شانه و زانو میتوانند به بهبود هرچه سریع تر شما کمک شایانی نمایند  .

عوارض مورد انتظار پس از آرتروسکوپی زانو

در ابتدا ممکن است کمی التهاب و ناراحتی را برای چند روز در بخش زانو احساس کنید. با بیش‌ترین احتمال پزشک شما داروهای مسکن و ضدالتهاب (بنابر صلاح‌دید پزشک) را تجویز می‌کند تا در ابتدای امر از احساس درد در بدنتان بکاهد. در این میان اگر می‌خواهید تمرینات ورزشی را نیز انجام دهید باید انتظار عوارضی را داشته‌باشید.
هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی، در زانو احساس کشش خواهید داشت اما نباید احساس درد زیادی داشته‌باشید. کاملا مشخص است که اگر در حین انجام فعالیت‌های ورزشی احساس درد بسیار داشتید، آن فعالیت را باید متوقف کرده و تمرین ملایم‌تری را جایگزین آن کنید. عمل آرتروسکوپی زانو مشکل اصلی را از بین می‌برد اما به‌هرحال باید به فکر بازگشت فعالیت‌های عادی بدن باشید پس نیاز است کم کم ورزش را شروع کنید.
حتی می‌توانید پس از انجام تمرینات، کار‌های ساده‌ای مانند بلند کردن پا از روی زمین و استفاده از کیسه یخ را برای کاهش التهابات آتی امتحان کنید.

فواید انجام تمرینات ورزشی پس از آرتروسکوپی

به هر دلیلی که عمل آرتروسکوپی زانو را انجام داده‌اید، قطعا دچار محدودیت حرکات و درد‌های ثانویه‌ی پس از عمل خواهید شد. تمرینات ورزشی بر اساس ویژگی هر فردی طراحی می‌شوند، به این معنا که هر فردی با هر ویژگی بدنی و با هر درجه‌ای از آسیب نیازمند نوع خاصی از ورزش، زمان ورزش متفاوت و همینطور میزان تکرار اعمال متفاوت است.
اصلا چرا پس از آرتروسکوپی زانو نیاز به تمرینات ورزشی دارید؟ پس از انجام هرگونه عمل جراحی روی بخش‌های عضلانی، استخوان‌ها و یا مفاصل بدن به علت عدم حرکت قسمت مورد نظر و تضعیف بافت‌های آن، بدن قادر نیست که از ظرفیت کامل خود استفاده کند. در نتیجه‌ی این امر، حرکات بدن محدود شده و کیفیت زندگی را کاهش می‌دهد. در این میان می‌توانیم از ورزش کمک بگیریم تا عضلات بدن را به قدرت قبلی بازگردانیم.
پس از آرتروسکوپی زانو، ورزش به شما کمک می‌کند تا بتوانید درد و التهاب را کنترل کنید، دامنه‌ی حرکتی زانو را افزایش دهید و همچنین عضلات چهارسر ران (عضلات جلویی ران) را تقویت کنید. با این اعمال آسیب‌های تهدید کننده‌ی زانو نیز در آینده کاهش می‌یابند. اما هیچ کدام از ورزش‌ها را بدون اطلاع فیزیوتراپیست ماهر انجام ندهید.

ورزش‌های پیشنهادی پس از عمل آرتروسکوپی زانو

تنظیم عضله‌ی چهارسر ران:

این تمرین برای تقویت عضلات قسمت جلویی ران انجام می‌شود و صاف کردن پا را در مفصل زانو راحت‌تر می‌کند. برای انجام این تمرین به پشت دراز بکشید، حال پاها را به هم جفت کنید و دقت کنید زانو‌ها صاف باشند. در این حالت تا حایی که می‌توانید پاها را به زمین محکم کنید. پنج ثانیه صبر کنید و سپس استراحت کنید. حدود ۱۰ الی ۲۰ بار به صورت دو تا سه بار در روز این عمل را تکرار کنید.

انقباض عضلات پشت پا:

در این قسمت به پشت دراز بکشید و پاها را به میزان ۱۰ درجه خم کنید. پاشنه‌ی پا حتما روی زمین باشد و آهسته آن را به عقب بکشید تا انقباض را در عضلات پشت پا احساس کنید. پنج ثانیه صبر کنید و سپس استراحت کنید. این عمل را حدود ۱۰ بار انجام دهید.

نشستن به صورت heel sides :

پس از آرتروسکوپی زانو، این تمرین کمک به بازگشت انعطاف‌پذیری و دامنه‌ی حرکتی زانو می‌کند. روی یک صندلی بنشینید و به آرامی پاشنه‌ی پا را به عقب حرکت دهید و سپس به جلو بازگردید. می‌توانید حدود ۲۰ بار این تمرین را تکرار کنید.

بالابردن پای صاف:

این تمرین برای تقویت عضلات لگن و ران انجام می‌شود. به پشت دراز بکشید و پایی را که عمل نشده به میزان ۹۰ درجه خم کنید. پای عمل ‌شده را حدود ۱۵ سانتی‌متر (بدون خم کردن زانو) از روی زمین بلند کنید و برای ۵ ثانیه صبر کنید. پس از بازگشت به حالت قبل، استراحت کنید و می‌توانید برای ۲۰ بار این تمرین را تکرار کنید.

حرکت مچ پا:

این ورزش باعث بهبود چرخش پا و کنترل التهاب می‌شود. ایستاده یا نشسته مچ پا را به بالا و پایین حرکت دهید. می‌توانید این ورزش ‌را ۱۰ بار تکرار کنید و هر یک ساعت آن را انجام دهید.

پیاده روی پس از انجام آرتروسکوپی زانو

بسیاری از بیماران پس از انجام آرتروسکوپی زانو، به کمک یک وسیله مانند والکر می‌توانند به آرامی حرکت کنند. اما آگاه باشید که فشار زیاد از حد به زانو و راه رفتن بدون کمک باعث آسیب شدید و ایجاد درد‌های شدید می‌شود. اما با این‌حال ورزش‌ها و تمرینات به شما در راه رفتن کمک می‌کنند.
سوال این‌جا است که آیا می‌توان از پیاده‌روی نیز به عنوان یک ورزش خوب برای بهبودی بعد از انجام آرتروسکوپی زانو نام برد؟ مفاصل زانو در حقیقت بسیار آسیب‌پذیر هستند و اگر عضلات اطراف استخوان ران و همچنین عضلات پشت پا قوی نباشند، قطعا این قسمت دوباره دچار مشکل خواهد شد.
به طور معمولی بعد از حدود ۳ هفته، فرد می‌تواند بدون وسیله‌ی کمکی به مدت ۱۰ دقیقه راه برود. حتی در این فرایند ممکن است فیزیوتراپیست شما کمی فشار وارد کند تا بتوانید نیروی خود را افزایش دهید. به طور تخمینی حدود یک سال زمان لازم است تا بدن به فعالیت‌های قبلی مانند راه رفتن بدون درد بازگردد. پیاده‌روی به معنای واقعی پس از آرتروسکوپی زانو توصیه نمی‌شود و تنها زمانی می‌توان آن را شروع کرد که مدتی را در انجام تمرینات ورزشی گذرانده باشید.

خطرات احتمالی آرتروسکوپی زانو چیست؟

انجام اعمال جراحی باعث تضعیف بدن می‌شوند و ما نیاز داریم که فعالیت‌هایی را برای تصحیح این ضعف انجام دهیم. تمرینات ورزشی بعد از انجام عمل آرتروسکوپی زانو نیز راهی برای بازگرداندن قدرت پیشین بدن و حرکت کردن به صورت عادی است. درست است که می‌توانید تمامی ورزش‌ها را با مطالعه و دیدن عکس و فیلم یاد‌بگیرید، اما بدون مشورت با فیزیوتراپیست ماهر بهتر است این‌کار را نکنید.
همیشه می‌توانید در کنار داروهای ضد‌درد و ضدالتهاب، از روش‌هایی مانند پک یخ و گذاشتن پا روی یک ارتفاع کوتاه از زمین در حین دراز کشیدن نیز برای کاهش درد استفاده کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *