دکتر فرشید راعی
Search
Close this search box.
علائم پارگی مینیسک

علائم پارگی مینیسک

علائم پارگی مینیسک

پارگی مینیسک زانو چیست؟

زانو از مهم‌ترین بخش‌های بدن بوده، که نقش مهمی درحرکت‌ و راه رفتن ما ایفا می‌کند. درد زانو همواره یکی از شایع‌ترین مشکلاتی بوده، که اکثر افراد حداقل یک‌بار در طول عمر خود آن را تجربه می‌کنند‌‌ این درد می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد. یکی از مهم‌ترین علت‌های درد زانو پاره شدن مینیسک می‌باشد. همان‌طور که می‌دانید در زانوی ما غضروفی وجود دارد، که به شکل حلال یا حرف c می‌باشد.‌ این غضروف مانند یک‌لایه محافظ از مفصل ‌عمل می‌کند. مینیسک دو عدد غضروفی هستند، که در دو طرف زانو قرار دارند. این دو غضروف مابین استخوان ساق پا و ران و همچنین دقیقا دورتادور استخوان مفصل قرار دارند. وقتی از روی زمین بلند می‌شویم، این دو غضروف به‌زانو کمک می‌کنند که راحت‌تر فشار و نیروی وارده وزن ما را تحمل ‌کند.

حال پارگی مینیسک نیز می‌تواند به علت‌های مختلفی رخ دهد. اگر این دو غضروف حلالی شکل‌ دچار پارگی شوند، دیگر ترمیم نخواهند شد. چون هیچ رگ یا عروقی در آن‌ها وجود ندارد، که بتوانند از طریق آن‌ تغذیه و بازسازی شوند. علاوه بر این مینیسیک هیچ دستوری از بدن دریافت نمی‌کند، چون هیچ عصبی نیز ندارد. با پاره شدن مینیسک راه رفتن فوق‌العاده دشوار شده، و نمی‌توان به‌راحتی پای خود را تکان داد. وقتی مینیسک پاره می‌شود، چون‌ هیچ عصبی ندارد ممکن است با درد خاصی همراه نباشد. اما این عارضه قطعاً باعث ورم و التهاب زانو خواهد شد. به همین علت است که مینیسک یک عارضه جدی تلقی شده و باید سریعاً درمان‌ گردد. وقتی این عارضه بروز پیدا کند، درواقع زانو فوق‌العاده ضعیف خواهد شد.

برای تشخیص پارگی مینیسک از روش عکس‌برداری استفاده می‌شود. در این روش باید از ام آر آی برای تصویربرداری از زانو استفاده شود. پزشک با دیدن عکس‌ها می‌تواند به‌راحتی تشخیص دهد، که مینیسک دچار پارگی گردیده است. پس از تشخیص نیز پزشک از روش‌های مختلفی برای درمان این عارضه استفاده خواهد کرد. در ابتدا از دارو برای درمان پاره شدن مینیسک استفاده می‌شود. اما‌ اگر این‌ عارضه شدید رخ دهد، ممکن است نیاز باشد بیمار تحت عمل جراحی قرار گیرد.‌

مهم‌ترین علت پارگی مینیسک زانو

پاره شدن مینیسک زانو‌ می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد. معمولاً اگر پاپیچ بخورد، یا چرخش ناگهانی داشته باشد، فرد دچار این عارضه خواهد گردید. اما به‌طورکلی مهم‌ترین علت پاره شدن مینیسک پا ضربه و آسیب به‌زانو هست. اگر ضربه مستقیمی به‌زانو وارد شود، قطعاً مینیسک که یک غضروف فوق‌العاده ضعیف است پاره خواهد شد. مثلاً این عارضه در کودکان و نوجوانانی که ورزش می‌کنند، بسیار شایع است. چون در حین ورزش احتمال آسیب شدید به‌زانو و پیچ خوردن پا بسیار بالا است؛ اما‌ در تصادفات رانندگی، پرش از ارتفاع یا هر عامل آسیب‌زای دیگری نیز، امکان پارگی مینیسیک زانو وجود دارد.

پس تا اینجا می‌توان نتیجه گرفت که این عارضه معمولاً به علت بروز ضربه به‌زانو رخ می‌دهد. اما همیشه نیز این‌گونه نبوده، و‌ گاهی بدون بروز هیچ ضربه‌ای مینیسک پاره می‌شود. همان‌طور که می‌دانید وقتی سن بالا می‌رود، تمام بخش‌های بدن ضعیف‌تر از گذشته خواهند شد. مینیسک است نیز از این قاعده مستثنا نیست‌.

افرادی که بالای ۳۵سال سن داشته، مینیسک ضعیف‌تری نسبت به سایرین دارند. به همین علت حتی اگر هیچ ضربه‌ای به مینیسک زانوی آن‌ها وارد نشده باشد نیز، احتمال پارگی آن بسیار بالا است. به همین علت پاره شدن مینیسک در افراد سالخورده معمولاً بسیار شایع است.

شایع‌ترین علائم پارگی مینیسک

پاره شدن‌ مینیسک همواره با برخی علائم همراه خواهد بود. به‌این‌علت که این عارضه معمولاً در نوع شدید رخ می‌دهد، و در همان روزهای ابتدایی نشانه‌هایی خواهد داشت. در زیر شایع‌ترین‌ علائم پاره شدن مینیسک را نام‌برده‌ایم:

  • قفل شدن زانو

قفل شدن زانو اولین علامت پاره شدن‌ مینیسک می‌باشد. یعنی زانو دیگر قادر به حرکت نبوده، و در یک حالت خاص بدون حرکت باقی می‌ماند. اگر بخواهید کمی زانو را جمع یا راست کنید، درد شدیدی را احساس ‌نموده و باید زانو را به همان حالت قفل‌شده رها کنید.

  • صدا دادن زانو

اگر علت پارگی مینیسک ضرب‌دیدگی باشد، قطعاً زانو صدا خواهد داد. صدای زانو نشانگر پاره شدن مینیسک آن می‌باشد. این صدا کاملاً واضح بوده، و مشخص است که‌ چیزی در استخوان‌پاره شده یا شکسته است.

  • احساس دررفتگی و بی‌ثباتی زانو

دیگر علامت پاره شدن مینیسک زانو، احساس دررفتگی و بی‌ثباتی آن خواهد بود. بیمار در این حالت احساس می‌کند‌ که از زانویش اختیاری ندارد، و هرلحظه ممکن است به خاطر بی‌ثباتی آن زمین بخورد.

  • تورم زانو

پاره شدن مینیسک زانو همواره با تورم همراه خواهد بود. چون ممکن است پارگی این قسمت موجب التهاب و تجمع خون در این ناحیه شود. در این صورت زانو بادکرده و ورم زیادی خواهد داشت.

  • کبودی و قرمزی

اگر ضرب‌دیدگی عامل پارگی مینیسیک باشد، قطعاً این عارضه با کبودی و قرمزی همراه خواهد بود. چون پوست نیز دچار التهاب می‌شود، و کوفتگی آن باعث بروز کبودی خواهد شد.

  • سوزش و درد شدید

درد شدید و سوزش نیز ازجمله علائم‌ مهم بروز این عارضه هستند‌. درد به‌گونه‌ای است، که دامنه حرکتی زانو را کاهش می‌دهد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *