دکتر فرشید راعی
Search
Close this search box.
مزایای عمل آرتروپلاستی زانو

مزایای آرتروپلاستی زانو

مزایای عمل آرتروپلاستی زانو

آرتروپلاستی زانو

وقتی مفصل زانو دچار آسیب می‌شود بیمار درد و التهاب زیادی را تجربه خواهد کرد. گاهاً آسیب‌ها به قدری است که مفاصل کارایی خود را از دست می‌دهند. در این حالت جراح قسمت‌های آسیب‌دیده و غضروف‌ها را از بدن خارج و مفصل مصنوعی جدید را جایگزین می‌کند که به این عمل آرتروپلاستی زانو گفته می‌شود. این مفصل مصنوعی از فلز، پلاستیک باکیفیت و پلیمر ساخته می‌شود. ازآنجاکه عضو دردناک از بدن خارج می‌شود بیمار دردی دیگر حس نخواهد کرد.

بعد از آسیب‌دیدن مفاصل، غضروف‌ها هم دچار لطمه شده و این عامل سبب می‌شود که استخوان‌ها به هم ساییده شود و درد بسیاری را به فرد تحمیل کند.

زمان استفاده از عمل آرتروپلاستی زانو

عوامل و بیماری‌های متعددی هستند که آرتروپلاستی زانو را ایجاب می‌کنند:

پوکی استخوان، آرتروز یا استئوآرتریت، آرتروز استخوان، آرتروز ناشی از ضایعه، روماتیسم، آسیب‌دیدگی شدید زانو، آرتریت روماتوئید. این عوامل شرایطی به‌وجود می‌آورند که التهاب، درد و سایش در مفاصل به‌وجود آید.

در بیماری‌های نام‌برده ممکن است آسیب به‌حدی باشد که نتوان با روش‌های معمول درمان کرد و یا تسکین داد. افرادی که درد و سفتی در ناحیه زانو احساس می‌کنند و در فعالیت‌های روزانه مانند قدم‌زدن، بالارفتن از پله‌ها، سوار و پیاده شدن از ماشین و… دچار مشکل هستند‌، از کاندیدهای انجام عمل تعویض مفصل زانو به‌حساب می‌آیند.

مزایای آرتروپلاستی زانو

مزایای آرتروپلاستی زانو

درست است که این عمل نتایج بسیار مطلوبی برای فرد دارد، اما باید به این نکته توجه شود که رعایت نکات بعد از عمل و نگهداری درست می‌تواند روند بهبود فرد را سریع‌تر کند. بیمار بعد از انجام عمل آرتروپلاستی زانو باید به دستورات پزشک توجه کند و حرکات و تمریناتی که مناسب شرایط اوست را دقیق و منظم انجام دهد. انجام حرکات ورزشی و تمرینی برای بازگشت عضلات و مفاصل فرد به حالت طبیعی بسیار ضروری است.

انجام حرکات بازپروری به‌صورت دقیق و منظم می‌تواند به مرور زمان عضلات و بدن فرد را به شرایط ایده‌آل نزدیک کند و با آمادگی بدنی مناسب، مراحل بهبودی به‌خوبی و در کمترین زمان سپری خواهد شد.

صبوری و پشتکار بیمار بعد از انجام عمل آرتروپلاستی زانو می‌تواند نقش مؤثری در روند بهبودی فرد داشته باشد.

 با تغییر سبک زندگی و تغذیه صحیح می‌توانید از وزن خود بکاهید تا دوران بعد از عمل مناسب‌تری را تجربه کنید. هر‌چه وزن متناسب‌تر باشد و نیروی کمتری به مفاصل وارد شود، آسیب کمتری به محل جراحی و دیگر اعضای بدن وارد خواهد شد. در شرایط عادی هم متناسب‌بودن وزن فرد می‌تواند فشار کمتری به مفاصل وارد کند و کاهش وزن می‌تواند کاری پیشگیرانه در همه شرایط باشد.

 مفصل مصنوعی جای گرفته در بدن، از کیفیت بالایی برخوردار است و تا سال‌های سال می‌تواند به‌خوبی مانند عضو بدن شما عملکردی مطلوب از خود نشان دهد و برای همیشه شخص را از درد و التهاب و عدم تحرک نجات دهد.

با مراجعه به بهترین دکتر جراح آرتروپلاستی عملی موفق را تجربه کنید و به استقبال سلامتی و فعالیت‌های جدید بروید.

نتیجه

دکتر فرشید راعی متخصص آرتروسکوپی در تهران با تجربه بالا در زمینه جراحی مفصل زانو، شما را در این مسیر همراهی خواهد کرد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *