دکتر فرشید راعی
Search
Close this search box.
دیسک کمر و گردن

ورزش درمان تضمینی دیسک کمر و گردن

دیسک کمر و گردن

چگونه به دیسک کمر و گردن مبتلا می‌شویم؟

دیسک کمر و گردن هردو از عارضه‌های شایعی هستند که معمولاً در سن چهل سالگی به بعد بروز پیدا می‌کنند. همان‌طور که می‌دانید در ناحیه گردن و کمر ستون مهره قرار دارد که به حرکت ما کمک می‌کند. مهره گردن و کمر از دو بخش تشکیل شده است. این دو بخش هسته ژلاتینی و حلقه دیسک نام دارند. حال زمانی فرد به این عارضه‌ها مبتلا می‌شود که هسته یا همان مایع ژلاتینی از داخل حلقه دیسک بیرون زده باشد.

 این مایع اگر از داخل حلقه دیسک خارج شود، به ریشه اعصاب کمر و گردن فشار زیادی وارد نموده و موجب بروز درد شدید می‌گردد. حال علت‌های بروز دیسک کمر و گردن نیز بسیار متعدد می‌باشند؛ اما اصلی‌ترین دلیل بروز این عارضه بالا رفتن سن می‌باشد. وقتی سن بالا می‌رود رفته رفته ستون مهره در ناحیه کمر و گردن دچار فرسایش شدید می‌شود. در نتیجه به مرور زمان از بین رفته و ماده ژلاتینی آن بیرون می‌آید.

اما دیگر دلیلی که می‌تواند موجب بروز این عارضه شود، وارد شدن ضربه به قسمت کمر و گردن می‌باشد. اگر در این دو ناحیه به علت سقوط از ارتفاعات، زمین خوردن ضربه‌ای وارد گردد ستون مهره دچار شکستگی شده و هسته آن به راحتی خارج می‌شود. حال برای درمان بیرون زدگی دیسک در ناحیه کمر و گردن درمان‌های مختلفی جود دارند. یکی از بهترین درمان‌های تضمینی این دو عارضه، ورزش کردن می‌باشد. انجام ورزش تا حد زیادی در درمان دیسک ناحیه گردن و کمر مؤثر است. در زیر بهترین انواع ورزش برای بهبود دیسک در ناحیه کمر و گردن را نام‌برده‌ایم:

  • پیاده روی

بی‌شک پیاده روی یکی از بهترین فعالیت‌های ورزشی برای درمان دیسک گردن و کمر به شمار می‌رود. وقتی در حال پیاده روی هستید، جریان خون در قسمت کمر و گردن افزایش می‌یابد. در نتیجه اکسیژن رسانی به این قسمت‌ها افزایش یافته و با دهیدراته شدن کمر و گردن، می‌توان به ترمیم مهره این نواحی بسیار امیدوار بود. این ورزش برای هردو عارضه دیسک کمر و گردن مفید بوده و تنها مختص به یکی از آن‌ها نیست.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص دیسک گردن و ارتباط آن با پیاده‌روی مقاله “آیا پیاده‌روی برای دیسک‌‌ گردن ضرر دارد؟” را مطالعه نمایید.

  • چرخش سر به راست و چپ

این ورزش تنها برای درمان دیسک کمر کاربرد دارد. برای انجام آن باید ابتدا کاملاً صاف بر روی یک صندلی بنشینید. سپس گردن خود را به سمت راست و چپ بچرخانید. چرخش گردن به سمت راست و چپ می‌بایست حدود ۱۵ مرتبه تکرار گردد.

  • حرکت گربه و شتر

این حرکت برای دیسک کمر مناسب بوده و می‌بایست در روز پنج مرتبه تکرار شود. سپس اگر بیمار در ناحیه کمر خود درد نداشت، می‌تواند روزانه تعداد انجام این حرکت را افزایش دهد. برای انجام این حرکت می‌بایست فرد به صورت چهار دست و پا بر روی زمین قرار گیرد. سپس یک مرتبه قوس کمر خود را مانند کوهان شتر افزایش دهد و بعد به حالت گربه قوس کمر را کمتر کند.

  • حرکت اکستنشن

حرکت اکستنشن برای درمان مشترک دیسک کمر و گردن مناسب نیست و اگر به هردوی این عارضه‌ها مبتلا هستید ممکن است تأثیری برای بهبود کمر نداشته باشد؛ اما برای دیسک گردن بسیار مفید است. برای انجام آن می‌بایست صاف بایستید و سپس سر را به عقب خم‌ کنید، به گونه‌ای که بتوانید سقف را ببینید. سپس پنج ثانیه مکث کنید و دوباره سر را به حالت اول بازگردانید. این ورزش ده مرتبه در روز باید انجام شود.

  • بالا آوردن لگن

دیگر ورزشی که برای درمان دیسک کمر توصیه می‌شود، بالا آوردن لگن می‌باشد. در این ورزش ابتدا باید بیمار به پشت بر روی زمین بخوابد. سپس زانوهای خود را خم کند و به آرامی لگن را بالا بیاورد. بعد پنج ثانیه مکث نموده و دوباره لگن را به حالت اولیه باز گرداند. در این روش نیز بهتر است این حرکت تنها پنج مرتبه در روز تکرار شود و اگر دردی وجود نداشت تعداد دفعات افزایش یابد.

دکتر فرشید راعی بهترین متخصص ارتوپد در تهران به شما برای درمان دیسک کمر و گردن کمک می‌کند.

آیا ورزش ویلیامز برای دیسک کمر و گردن مفید است؟

حتماً شما نیز نام ورزش‌های مشهور ویلیامز را شنیده‌اید. ویلیامز به مجموعه‌ای از ورزش‌های کششی گفته می‌شود که با فاصله دادن مهره‌ها، ایجاد فشار بر روی دیسک را کاهش می‌دهند. علاوه بر این انجام این ورزش‌ها ممکن است باعث شود که مهره‌ای که بر روی دیسک فشار وارد می‌کند را به سر جای قبلی خود بازگردانند.

حال معمولاً سوال می‌شود که ورزش‌های ویلیامز برای بهبود دیسک کمر و گردن مفید هستند؟ در پاسخ می‌بایست بگوییم این ورزش‌ها تأثیر زیادی در بهبود دیسک کمر دارند. ورزش ویلیامز درد ناشی از دیسک کمر را تا حد زیادی کاهش می‌دهد؛ اما اگر در حین انجام آن‌ها دچار درد در ناحیه کمر شدید باید فورا ورزش کردن را متوقف کنید.

اما نکته حائز اهمیت این است که این نوع ورزش تنها برای بهبود دیسک کمر تأثیرگذار هستند و عملا در درمان دیسک گردن هیچ کاربردی ندارند. حتی انجام برخی از ورزش‌های گروه ویلیامز، ممکن است موجب تشدید شدن دیسک ناحیه گردن نیز شوند. پس اگر حتی برای بهبود دیسک کمر نیز قصد انجام ورزش‌های ویلیامز را دارید، حتماً از قبل با پزشک متخصص مشورت نمایید.

نکات ایمنی در حین ورزش برای درمان دیسک کمر و گردن

در حین انجام ورزش برای بهبود دیسک در ناحیه کمر و گردن، می‌بایست حتماً به برخی نکات ایمنی توجه نمایید. به این علت که عدم توجه به اصول ایمنی ورزشی، موجب بروز مشکلات جدی در ناحیه کمر و گردن خواهد شد. پس اگر می‌خواهید با انجام ورزش دیسک ناحیه کمر و گردن خود را بهبود بخشید، حتماً به اصول و نکات ایمنی زیر توجه کافی داشته باشید:

  • در بازه‌های زمانی مختلف استراحت کنید و به هیچ عنوان در مدت زمان طولانی و مداوم ورزش نکنید.
  • از ورزش‌های سبک شروع کنید و از انجام حرکات سنگین که به کمر یا گردن فشار وارد می‌کنند خودداری نمایید. پس به یک‌باره و بدون مقدمه شروع به انجام ورزش‌های سنگین نکنید.
  • حتماً قبل از ورزش بدن خود را گرم کنید تا عضلات کمر و گردن انعطاف بیشتری داشته باشند. به این ترتیب در حین انجام حرکات کششی برای درمان دیسک کمر و گردن هیچ قسمتی به مهره‌های این قسمت‌ها وارد نخواهد شد. پس حداقل چند دقیقه با دویدن یا انجام حرکات سبک بدن خود را گرم نمایید.

 

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *