دکتر فرشید راعی
Search
Close this search box.
مزایای آرتروسکوپی شانه نسبت به عمل باز

مزایای آرتروسکوپی شانه نسبت به عمل باز

مزایای آرتروسکوپی شانه نسبت به عمل باز

مزایای آرتروسکوپی شانه نسبت به عمل باز

ممکن است شما و یا حتی فردی از اعضای خانواده شما دچار آسیبی در هر نقطه از بدن شود، برای مثال شانه شما دچار آسیب شده است، به گونه ای که نیاز به عمل جراحی دارد. در این شرایط مسلما پزشک راه درمانی بهتر و مناسب تر که می‌تواند عمل جراحی باز و یا آرتروسکوپی شانه باشد را انتخاب می‌کند، اما گاهی شما ناچار به تصمیم گیری در مورد این موضوع مهم و حیاتی خواهید بود. برای گرفتن تصمیم درست در این شرایط شما باید تفاوت‌های این دو روش جراحی را بدانید که در این مقاله به بررسی آن می‌پردازیم، پس در ادامه همراه ما باشید تا با کسب آگاهی در مورد این دو روش بتوانید تصمیم درست را بگیرید.

آرتروسکوپی شانه و عمل باز چیست؟

برای اینکه بتوانیم مزایا و معایب هر دو روش ذکر شده یعنی عمل جراحی باز و آرتروسکوپی شانه را بدانیم، لازم است ابتدا تعریف این دو جراحی را فرا بگیریم. نام عمل جراحی آرتروسکوپی از وسیله‌ای به نام آرتروسکوپ گرفته شده است. آرتروسکوپ وسیله‌ای است که انتهای آن دارای دوربینی است که پزشک با استفاده از آن می‌تواند درون مفصل شانه را مشاهده کرده و اختلالات و مشکلات آن را بررسی کند و در صورت مشاهده مشکل ابزار‌های جراحی را از طریق سوراخ‌های دیگری وارد کرده و عمل جراحی را انجام می‌دهد.

در این روش، آرتروسکوپ و ابزار‌های جراحی از طریق جراحت‌های کوچکی وارد شده و آرتروسکوپی شانه انجام می‌شود. در این حین پزشک تصویر محل جراحی را روی مانیتور کنار خود مشاهده می‌کند. بنابراین اگر اختلال و مشکلی وجود داشته باشد، پزشک به راحتی آن را مشاهده خواهد کرد. توجه داشته باشید که در کل زمان این جراحی دو و یا سه تا زخم و سوراخ کوچک روی بدن شما ایجاد خواهد شد که این موضوع یکی از مزایای قابل توجه آرتروسکوپی شانه محسوب می‌شود.

اما در عمل جراحی باز اینگونه نیست و پزشک جراحتی بزرگ تر را روی بدن شما ایجاد می‌کند و سپس به انجام اعمال ترمیمی خود می‌پردازد. البته این موضوع به این معنا نیست که عمل جراحی باز هیچ مزیتی نسبت به آرتروسکوپی شانه ندارد، بلکه گاهی نیاز است پزشک نقطه‌ی دید وسیع تری داشته باشد تا بتواند اعمال ترمیمی مورد نظر را انجام دهد.

تفاوت‌های آرتروسکوپی شانه و عمل باز در چیست؟

همان طور که در بخش قبلی گفته شد، یکی از مهم ترین و برجسته ترین تفاوت‌های آرتروسکوپی شانه و عمل جراحی باز در میزان زخم و جراحتی است که ایجاد می‌شود. اما فقط این تفاوت نیست بلکه تفاوت‌های بارز و مهم دیگری نیز وجود دارند که می‌توانیم آن‌ها را جزء مزیت‌های آرتروسکوپی شانه طبقه بندی کنیم. در ادامه برخی از آن‌ها را نام برده‌ایم:

میزان خونریزی پس از عمل:

اولین موردی که علاوه بر میزان جراحت به عنوان تفاوت بین روش عمل جراحی باز و آرتروسکوپی شانه می‌توان به آن اشاره کرد، میزان خونریزی پس از عمل جراحی است. در روش آرتروسکوپی به دلیل اینکه میزان جراحات روی بدن و همچنین تهاجم به بافت پوست بسیار کمتر از عمل جراحی است، مسلما میزان خونریزی نیز کمتر خواهد بود.

اما در روش عمل جراحی همانطور که پیش تر گفتیم سطح بیشتری از بافت بدن جراحی شده و بنابراین موضوع خونریزی نیز بیشتر خواهد بود. پس میزان خونریزی کمتر یکی از مزایایی است که علاوه بر میزان جراحت، می‌توانیم برای آرتروسکوپی شانه در نظر بگیریم که می‌تواند باعث کاهش نیاز به انتقال خون به افراد شود.

اسکار باقی مانده از عمل:

در توضیحات قسمت‌های قبلی گفته شد که در حین عمل جراحی باز جراحت عمیق و بزرگی روی بافت بدن نیاز است تا پزشک بتواند درون آن را بدون استفاده از دوربین و یا وسایلی از این قبیل مشاهده کرده و به آن دسترسی داشته باشد. اما در روش آرتروسکوپی شانه ذکر کردیم که حدودا به میزان دو و یا سه تا سوراخ کوچک برای عبور آرتروسکوپ و ابزار‌های جراحی نیاز است، در نتیجه جراحت و اسکار به جا مانده از عمل در روش آرتروسکوپی کمتر بوده و قابل چشم پوشی است. در حقیقت زخم‌های ناشی از آرتروسکوپی به زمان کمتری برای بهبود نیاز دارند و در دوره‌ی کوتاه تری ترمیم می‌شوند.

مدت زمان مورد نیاز برای بهبودی پس از عمل:

به طور حتم تاکنون به این مسئله پی برده اید که پس از آرتروسکوپی شانه به مدت زمان زیادی برای بستری در بیمارستان نیازی ندارید، چون جراحات گسترده و بزرگی در روی بدن شما وجود ندارد، اما در مورد عمل جراحی باز باید بگوییم که فرد حداقل به مدت چند شب را باید در بیمارستان سپری کند، چرا که جراحتی عمیق و گسترده روی بدن خود دارد و باید مدتی را تحت نظر قرار گرفته و سپس بعد از آن از بیمارستان ترخیص شود.

خطر ابتلا به عفونت:

یکی از مسائل دیگری که کاملا روشن و قابل فهم است، احتمال خطر ابتلا به عفونت‌ها از طریق زخم است. مسلما در عمل جراحی آرتروسکوپی شانه جراحات به گونه ای نیستند که عفونت بخواهد از آن‌ها عبور کند، اما به هر حال نیاز به مراقبت دارد. اما در مورد عمل جراحی باز باید به این نکته توجه داشته باشید که زخم ایجاد شده برای انجام جراحی بزرگ بوده و امکان عبور و انتقال انواع عفونت‌ها از آن وجود دارد، بنابراین مراقبت ویژه ای از فرد باید صورت گیرد.

چه زمانی آرتروسکوپی شانه توصیه می‌شود؟

شرایط پس از عمل باز و آرتروسکوپی شانه چگونه است؟

همانطور که در توضیحات قبل گفته شد، تاکنون باید فهمیده باشید که شرایط پس از عمل جراحی آرتروسکوپی شانه بسیار بهتر از عمل جراحی باز است و این موضوع تنها مربوط به خونریزی نیست،بلکه موارد دیگری هم وجود دارند که جزء مزایای آرتروسکوپی محسوب می‌شوند.

به عنوان اولین و مهم ترین مورد می‌توان به خونریزی پس از عمل و امکان باز شدن بخیه و زخم اشاره کرد. مورد بعدی مربوط به مراقبت‌های پس از عمل جراحی است. پس از عمل جراحی باز فرد نیاز به استراحت و مراقبت‌های بیشتر و مدت زمان بیشتری برای بستری شدن در بیمارستان نیاز دارد، اما در مورد آرتروسکوپی شانه اینگونه نیست و فرد دوره‌ی بهبودی کوتاه تری خواهد داشت.

آیا درد و عوارض پس از آرتروسکوپی شانه کمتر ایجاد می‌شود؟

در طی هر دو عمل جراحی، چه به صورت باز و چه آرتروسکوپی شانه عضو شما بی حس شده و شما دردی را احساس نمی‌کنید، اما پس از هر دو عمل شما دچار درد خواهید شد و این درد به این دلیل است که مفصل شما در حال ترمیم و ریکاوری و سازگار کردن خود با شرایط جدید است، اما‌ تفاوتی که وجود دارد مربوط به میزان درد و مدت زمان آن است. قطعا پس از آرتروسکوپی شانه فرد با توجه به مقدار بریدگی و جراحت درد کمتری را نیز تحمل خواهد کرد.

سخن پایانی

با مطالعه این مقاله تا حدودی با تفاوت‌های این دو روش جراحی، یعنی عمل جراحی باز و آرتروسکوپی شانه آشنا شدید و علاوه بر آن مزیت‌های آرتروسکوپی را دانستید. نکته حائز اهمیت این است که همواره آرتروسکوپی نسبت به عمل جراحی باز تقدم نداشته و بهتر از آن نیست و گاهی پزشک برای عمل جراحی باید میدان دید وسیع تر و بزرگتری داشته باشد و یا اینکه گاهی باید ابزار‌های جراحی بزرگتری را وارد ناحیه کند، بنابراین عمل جراحی باز را انتخاب می‌کند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *