دکتر فرشید راعی
Search
Close this search box.
آسیب های ورزشی در شانه

آسیب‌های ورزشی در شانه

آسیب های ورزشی در شانه

آسیب‌های ورزشی ایجاد شده در شانه

آسیب در منطقه شانه می‌تواند طیف وسیعی از ورزشکاران را درگیر کند. این آسیب‌ها می‌تواند از ضربه ناگهانی ایجاد شود و یا اینکه به دلیل استمرار و استفاده مداوم از حرکات تکراری در یک نقطه ایجاد شود.

عارضه اسلپ

این عارضه در ورزش‌هایی به‌وجود می‌آید که درگیری مستقیم بین دو شخص در ناحیه بالایی و سر، انجام می‌شود و یا اینکه فرد مبادرت به بلند‌کردن اجسام سنگین می‌کند. در انجام این‌گونه حرکات فشار بیش از حد به عضله دو سر شانه وارد می‌شود و سبب جداشدگی و پارگی در آن می‌شود.

این مشکل ممکن است در زمان پرتاب محکم‌، فشار زیاد و همچنین زمین‌خوردن نیز ایجاد شود. بعد از این آسیب، فرد احساس ساییدگی استخوان‌ها و درد بسیاری را تجربه خواهد کرد.

مفصل اخرمی ترقوه‌ای

برآمدگی سفت کوچکی روی شانه است که با نام ACJ هم شناخته می‌شود. در ورزشکارانی که مبادرت به پرتاب اجسام می‌کنند این مفصل بسیار نقش مهمی دارد. در بسیاری از موارد مفصل بر اثر زمین‌خوردن روی ناحیه شانه دچار آسیب و پیچ‌خوردگی می‌شود و یا بر اثر در‌رفتگی سبب پدیدار‌شدن برجستگی روی ناحیه شانه خواهد شد. زمانی که مفصلی دچار پیچش می‌شود درد بیشتری را متوجه فرد خواهد کرد تا زمانی که در‌رفتگی در آن ایجاد می‌شود.

دررفتگی شانه

ذکر این نکته مهم است که بدانید مفصل شانه انسان از آسیب‌پذیرترین مفاصل در بدن است. از ثبات و استحکام کمتری نسبت به دیگر مفصل‌های بدن برخوردار است و از‌این‌رو است که بیشترین در‌رفتگی‌ها در این ناحیه رخ می‌دهد. افرادی هستند که شانه‌های حساسی دارند و کوچک‌ترین ضربه سبب خارج‌شدن مفصل شانه می‌شود. در صورت در‌رفتن سریعاً باید به پزشک مراجعه کرد تا آن را جا بیندازد و در صورت لزوم از فیزیوتراپی هم استفاده شود.

در خیلی از موارد ممکن است این در‌رفتگی‌ها تکرار شود که روند انجام ورزش را برای فرد غیرممکن می‌کند. برای اطلاعات بیشتر در خصوص درمان دررفتگی شانه کلیک نمایید.

سندروم گیرافتادگی شانه

این عارضه که به بورسیت و یا همان گیر‌افتادگی شانه هم خوانده می‌شود در مواقعی ایجاد می‌شود که فرد حرکاتی را انجام می‌دهد که دست به مقدار زیاد در فضای بالای سر حرکت می‌کند. در ورزش‌هایی مثل والیبال و بسکتبال که دست‌ها به‌طور مداوم شعاع حرکتی بالای سر دارند، این عارضه دیده می‌شود.

پارگی روتاتور کاف

تاندون روتاتور کاف‌ها وظیفه مهم حرکت‌دادن و ایجاد پایداری مفاصل شانه را انجام می‌دهند. در صورت آسیب‌دیدگی، فرد دچار ضعف و درد شدید خواهد شد. در صورت بروز این مشکل باید در سریع‌ترین زمان درمان شود، زیرا در غیر این صورت به مرور زمان افزایش حجم پیدا کرده و بزرگ خواهد شد و نیز ترمیم و درمان آن سخت می‌شود.

صدمات عضله دو سر بازو

عضله دو سر بازو دارای ناحیه‌ای آسیب‌پذیر بوده و این منطقه مکانی است که عضله به آرنج متصل می‌شود. در صورت آسیب‌دیدگی‌، فرد دچار درد و ضعف شدیدی خواهد شد. در ورزشکاران عضله دو سر بازو در ناحیه اتصال با آرنج دچار پارگی شده و بعد از این اتفاق صدایی نیز شنیده می‌شود. بعد از این لطمه برآمدگی‌ای در قسمت جلوی بازو مشاهده خواهد شد.

بهتر است هر چه سریع‌تر این مشکل درمان شود تا مراحل مداوا دچار اختلال نشود.

پارگی لابروم

لابروم مانند بافتی است که حالت ضربه‌گیر در ناحیه کاسه مفصل شانه دارد. لابروم بر اثر آسیب‌دیدگی در حرکات ورزشی دچار پارگی می‌شود. بیشتر در مواردی که ضربه شدید بر این ناحیه وارد شود و یا فرد روی شانه به زمین برخورد کند این عارضه روی می‌دهد.

پارگی لابروم بر اثر پرتاب‌‌کردن اشیاء و یا کشش‌های پرفشار هم ایجاد خواهد شد.

شانه پرتاب‌کنندگان

این عارضه بر اثر پرتاب اشیاء توسط ورزشکاران به‌وجود می‌آید. آسیب‌واردشده برای پرتاب‌کنندگانی بیشتر به‌وجود می‌آید که جسم را از ناحیه بالای سر رها می‌کنند. این حرکات سبب می‌شود که روتاتور کاف و لابروم درگیر شوند که این امر به این علت است که لابروم دچار فرسایش و روتاتور پاره می‌شود.

شانه راگبی

این مشکل و عارضه در ورزشکاران راگبی بیشتر دیده می‌شود و به همین دلیل عارضه شانه راگبی خوانده می‌شود. بر اثر درگیری شدید و ضربات شدید به دست ایجاد می‌شود. این افراد در بیشتر موارد در ناحیه شانه‌ها دچار درد و التهاب‌های شدید خواهند شد.

شانه شناگران

بیشتر حرکات شنا به‌گونه‌ای است که حرکات دست‌ها در ناحیه بالای سر انجام می‌شود. ازاین‌رو، شناگران در معرض آسیب‌های این‌چنینی در ناحیه شانه قرار دارند. ورزشکاران حرفه‌ای شناگر، بسیار در معرض این ضایعه قرار خواهند داشت.

آرتروز شانه

این مشکل هم در بین ورزشکاران مرسوم بوده و بر اثر استفاده بیش‌از‌حد از یک ناحیه و همچنین افزایش سن به‌وجود می‌آید. در این عارضه، مواد روان‌کننده درون مفصل کم شده و درد و گرفتگی در این ناحیه به‌وجود می‌آید. در موارد حاد که این مشکل تبعات سخت‌تری داشته باشد عمل تعویض مفصل صورت خواهد پذیرفت.

در بیشتر مواقع ورزشکاران حرفه‌ای با انجام حرکات شدید و مداوم، دچار عارضه‌های شانه شده که با پیشرفت علم پزشکی و به‌وجود‌آمدن روش‌های درمانی مانند آرتروسکوپی شانه این مشکلات برطرف خواهد شد.

جهت رفع هر گونه عارضه در شانه و مفاصل به دکتر فرشید راعی متخصص ارتوپد در تهران مراجعه کنید و از تجربه و مهارت این پزشک متخصص در زمینه بهبودی مجدد خود کمک بگیر

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *