دکتر فرشید راعی
Search
Close this search box.
پارگی مینیسک زانو چه علائمی دارد؟

پارگی مینیسک زانو چه علائمی دارد؟

پارگی مینیسک زانو چه علائمی دارد؟

پارگی مینیسک زانو چه علائمی دارد؟

مینیسک بافتی غضروفی در مفصل زانو است که در فضای بین استخوان ران و استخوان ساق پا قرار دارد. در هر زانو، دو مینیسک وجود دارد یکی داخلی و دیگری خارجی. مینیسک‌ها از جنس غضروف رشته‌ای هستند و به حالت  C در قسمت مفصل زانو قرار گرفته‌اند. مینیسک سالم به عنوان ضربه‌گیر در زانو عمل می‌کند و امکان حرکت بدون اصطکاک را به زانو می‌دهد. وقتی زانو به شکل ناخوشایندی دچار چرخش شود، پارگی مینیسک زانو اتفاق می‌افتد.این مشکل در میان ورزشکاران به شدت شایع است. ما در این مقاله تلاش می کنیم به سوالاتی در رابطه با مینیسک زانو نظیر ” پارگی مینسک زانو چگونه اتفاق می‌افتد؟ پارگی مینیسک زانو چه علائمی دارد؟ راه‌های درمان آن چیست؟ و..” اشاره کنیم.

 

پارگی مینیسک زانو چگونه اتفاق می‌افتد؟

مینیسک زانو به دو دلیل اساسی دچار پارگی می‌شود: زمانی که فردی به خصوص ورزشکاران، بدن خود را بچرخانند در حالی که پای آن ها ثابت است و این چرخش در محل زانو رخ دهد که به این نوع پارگی، پارگی ضربه‌ای مینیسک گفته می‌شود. و دیگری که بیشتر افراد مسن در معرض آن هستند زمان رخ می‌دهد که در طول زمان مینیسک دچار ساییدگی شود که به این نوع پارگی دژنراتیو مینیسک گفته می‌شود.

پارگی ضربه‌ای مینیسک معمولا در حین چرخش زانو به ویژه در ورزشکاران فوتبال و بسکتبال رخ می‌دهد. اما در حین انجام هرگونه فعالیت دیگری مانند زانو زدن یا بلندشدن از حالت چنباتمه‌ای می‌تواند این عارضه اتفاق بی‌افتد.

پارگی‌های دژنراتیو با گذر زمان و تخریب ساختار مینیسک‌ها در افرار مسن دیده می‌شود. افرادی که به این نوع آسیب دچار هستند، با پیچاندن ناگوار زانو ممکن است پارگی را تشدید کنند. ممکن است نوع درمان این نوع پارگی متفاوت از درمان پارگی ضربه‌ای مینیسک باشد.

 

پارگی مینیسک زانو چه علائمی دارد؟

حال که با مینیسک زانو و دلایل پارگی آن آشنا شدیم، بهتر است بدانیم پارگی مینیسک زانو چه علائمی دارد؟ علائم پارگی مینیسک زانو عبارتند از:

 • احساس درد در زانو
 • تورم
 • احساس قفل شدگی یا گرفتگی در زانو
 • لنگ لنگان راه رفتن
 • ناتوانی در خم و راست کردن وکشیدن مفصل زانو
 • احساس ضعف در ساق پا و احساس خمیدگی یا در رفتگی در مفصل زانو

علائم پارگی مینیسک زانو ممکن است مشابه دیگر مشکلات مفصلی و عضلانی باشد. برای دقیق‌تر بودن تشخیص باید به پزشک مراجعه شود. قابل ذکر است که پیاده‌روی یا سایر فعالیت‌های روزانه که نیاز به چرخش زانو ندارند را پس از پارگی مینیسک زانو  می‌توان انجام داد و فشار زیادی به زانو وارد نمی‌کنند ولی اگر انجام آن ها باعث تشدید علائم شد، از انجامشان خودداری کنید.

 

راه‌های درمان پارگی مینیسک زانو چیست؟

در صورت مشاهده علائم باید به پزشک مراجعه شود. پزشک با انجام معاینه فیزیکی و پرسیدن درباره سوابق پزشکی میزان آسیب‌دیدگی و روش درمان را تشخیص می‌دهد. سن فرد و مقدار توان بدن فرد در برابر داروها و روش درمان روی تشخیص پزشک تاثیرگذار خواهد بود. ممکن است برای تشخیص دقیق‌تر به عکس‌برداری با اشعه ایکس و ام‌آرآی نیاز باشد. در مینیسک منبع خون محدودی وجود دارد و در نتیجه بهبودی خود به خودی در این ناحیه در حد محدودی صورت می‌گیرد. به همین سبب مراجعه به پزشک بسیار مهم است.

 بسته به میزان آسیب‌های مینیسک زانو، در برخی افراد انجام فیزیوتراپی و استفاده از داروهای ضدالتهابی که پزشک تجویز کرده برای درمان کافی است درحالی که برخی دیگر نیاز به جراحی دارند. آرتروسکوپی زانو یک روش جراحی معمول برای درمان پارگی مینیسک زانو می‌باشد. در این روش وسیله‌ای به نام آرتروسکوپ از طریق برش کوچکی وارد مفصل می‌شود. تصاویری از داخل مفصل روی صفحه‌ای نمایش داده می‌شود و پزشک قسمتی از مینیسک که دچار آسیب و پارگی شده را ترمیم می‌کند.

برای تسریع بهبود پارگی مینیسک زانو، می‌توان در خانه نیز کارهایی مانند قراردادن یخ روی محل آسیب‌دیده و مصرف داروهای ضدالتهابی مانند ایبوپروفن( درباره ی مصرف آن با پزشک مشورت کنید) و انجام حرکات ورزشی برای قوت بخشیدن به عضلات پا را انجام داد. همچنین برای کاهش میزان تورم هنگام نشستن یا دراز کشیدن در حد توان پا را باید بالا نگه داشت. برای این کار می‌توان بالشتی زیر پا قرار داد.

اگر مینیسک زانو دچار پارگی شود و درمان نشود، می‌تواند پیشرفت کرده و به مرور زمان بدتر شود. پارگی مینیسک درمان نشده ممکن است به آرتریت  دژنراتیو زانو ختم شود یا خطر ابتلا به آن را افزایش دهد. تشخیص به موقع در درمان سریع‌تر و آسان‌تر آن بسیار موثر است.

 

دوران نقاهت درمان پارگی مینیسک زانو چقدر است؟

مدت زمان درمان کامل پارگی مینیسک زانو بسته به میزان آسیب‌دیدگی متفاوت است. اگر پارگی مینیسک با جراحی ترمیم شده باشد، بهبودی چهار تا شش هفته به طول می‌انجامد و برای حرکت باید مدتی از عصا استفاده شود.

برای این که نتیجه جراحی و درمان عالی شود، در کنار آن‌ها انجام تمرینات توان‌بخشی نیز ضرورت دارد. برای داشتن یک برنامه توان‌‌بخشی درست و مناسب باید با پزشک فیزیوتراپ مشورت صورت بگیرد. پس از جراحی میزان کارایی پا ممکن است کاهش پیدا کند و انجام تمرینات ورزشی مناسب عملکرد طبیعی را به زانو باز می‌گرداند.

 

راه‌های پیشگیری از پارگی مینیسک زانو چیست؟

همانطور که ذکر شد خون‌رسانی در ناحیه‌ مینیسک بسیار ضعیف است و بهبودی آسیب‌های این قسمت به سختی صورت می‌گیرد. به همین سبب پیشگیری از پارگی مینیسک زانو بسیار اهمیت دارد. در ادامه به چند نمونه از کارهایی که برای پیشگیری از پارگی مینیسک زانو می‌توان انجام داد اشاره می‌کنیم:

 • عضلات پای خود را تقویت کنید: افزایش قدرت پاها و عضلات آن باعث می‌شود فشار کمتری به مینیسک زانو وارد شود و در نتیجه خطرپارگی و آسیب به مینیسک زانو به مقدار زیادی کاهش می‌یابد.
 • قبل از شروع ورزش بدن خود را گرم کنید: صرف کردن زمان برای گرم کردن و فعال سازی عضلات و مفاصل، خطر بروز پارگی مینیسک را کاهش می‌دهد.
 • به زانوی خود توجه کنید: پس از انجام فعالیت و وارد شدن فشار به زانوها به آن‌ها استراحت دهید و درصورت بروز درد یا علائم دیگر آن را جدی بگیرید. ابتدا برای بهبودی از یخ و استراحت استفاده کنید و مدتی از انجام مدت فعالیت‌های سنگین و آسیب‌زا خودداری کنید. ولی در صورتی که پس از مدتی درد کاهش نیافت بلکه تشدید شد، به پزشک مراجعه کنید.
 • آسیب‌های دیگر را درمان کنید: کسانی که دچار آسیب‌هایی نظیر آسیب رباط‌صلیبی هستند، بیش از دیگران در معرض پارگی مینیسک زانو هستند. ترمیم آسیب قدیمی از بروز آسیب‌های جدید جلوگیری می‌کند.
 • استفاده از وسایل محافظتی: هنگامی که فعالیت یا ورزش خطرزایی انجام می‌دهید، برای کاهش

میزان آسیب پذیری از وسایل محافظتی مانند بریس یا زانو بند استفاده کنید.

 

   سخن پایانی

پارگی مینیسک زانو زمانی اتفاق می‌افتد که زانو به طور ناخوشایندی دچار چرخش شود و مینیسک‌ها که در محل مفصل زانو قرار دارند دچار پارگی شوند. این عارضه ممکن است سبب درد فراوانی شود و به دلیل وجود رگ‌های خونی محدود در این ناحیه، بهبودی خود به خودی در آن صورت نمی‌گیرد و حتما در صورت رخداد آن باید به پزشک ارتوپد مراجعه شود. ما در مقاله تلاش کردیم به مباحثی مانند ” پارگی مینیسک زانو چگونه اتفاق می‌افتد؟ پارگی مینیسک زانو چه علائمی دارد؟ راه‌های درمان پارگی مینیسک زانو چیست؟ و … ” بپردازیم و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار دهیم.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *