دکتر فرشید راعی
Search
Close this search box.
انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز چیست؟

انحراف ستون فقرات چیست؟

انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز چیست؟

انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز چیست؟

ستون فقرات قطعاً یکی از مهم‌ترین و پیچیده‌ترین بخش‌های بدن بوده، که نقش مهمی در بدن ایفا می‌کند. ستون فقرات درواقع مهره‌ای طویل و استخوانی بوده، که از ناحیه گردن تا انتهای کمر امتداد می‌یابد. نخاع درون ستون فقرات قرار داشته، و مهره‌های استخوانی آن از بافت نخاع حفاظت می‌کنند. همچنین بافت  و رشته‌های عصبی نیز به ستون فقرات متصل می‌باشند. درنتیجه تا همین‌جا نیز می‌توان دریافت، که ستون فقرات تا چه حد نقش مهم و حیاتی در بدن ایفا می‌کند.

 حال به علت استخوانی بودن‌ بافت ستون فقرات، این ناحیه فوق‌العاده آسیب‌پذیر است، و ممکن است دچار مشکلات گوناگون شود. به همین دلیل عارضه‌های گوناگونی ممکن است این قسمت را درگیر سازند. یکی از بیماری‌های بسیار شایع ستون فقرات، اسکولیوز می‌باشد. این بیماری درواقع به‌نوعی انحراف ستون مهره گفته می‌شود، که می‌تواند‌ مشکلات زیادی را ایجاد نماید.

 هرگاه به بدن‌ فردی از پشت سر نگاه کنید، استخوان ستون فقرات او باید کاملاً صاف و‌ بدون‌ خمیدگی باشد. اما‌ در این عارضه استخوان ستون فقرات صاف نیست، و‌ به سمت‌ چپ یا راست انحراف‌ دارد. به‌گونه‌ای که وقتی به کمر فرد نگاه می‌کنید، ستون فقرات او‌ حالت sبوده و اصلاً شکل طبیعی ندارد. این مشکل‌ معمولاً در نوجوانان شایع می‌باشد. به‌گونه‌ای که حدود سی الی چهل درصد از افراد مابین ۹الی ۱۸سال دچار آن می‌شوند.

اما‌ مطابق آمار حدود دوسوم از بزرگ‌سالان نیز، به اسکولیوز مبتلا می‌باشند. به همین دلیل این عارضه را می‌توان بسیار شایع دانست.‌ حال اگر فردی به این بیماری مبتلا باشد، ممکن است شانه‌ها، کمر، ران و ….او‌ با یکدیگر تقارن نداشته باشند. به‌گونه‌ای که در اثر این بیماری یکی از شانه‌ها از شانه دیگر بالاتر می‌ایستد، یا یکی از پاها نسبت به‌پای دیگر کوتاه‌تر است. در برخی موارد نیز انحراف ستون فقرات می‌تواند فرم ناخوشایندی به بدن بدهد، و همین موجب کاهش اعتمادبه‌نفس افراد می‌شود.

آیا آرتروز ستون فقرات هم داریم؟

مهم‌ترین علل و دلایل بروز اسکولیوز

ابتلا به عارضه انحراف ستون فقرات، می‌تواند زمینه‌ساز بروز مشکلات زیادی باشد. حال در بسیاری از موارد نمی‌توان علت مشخصی را برای بروز این‌ عارضه یافت. چراکه‌ انحراف ستون فقرات در اکثر موارد هیچ دلیل خاصی ندارد.‌ اما‌ به‌هرحال برخی عوامل نیز وجود دارند، که می‌توانند موجب ابتلای افراد به این عارضه شوند. در ادامه به‌این‌علت ها و‌ عوامل اشاره نموده‌ایم:

مشکلات‌ مادرزادی

اسکولیوز را نمی‌توان یک عارضه ژنتیکی توصیف کرد. اما در حال ممکن است علت بروز آن‌ مشکلات مادرزادی باشند. برای مثال این عارضه از پدر و مادر به فرزند ارث می‌رسد. به همین دلیل ممکن است در برخی افراد یک بیماری ارثی باشد.

اختلالات عصبی

گاهی وجود برخی اختلالات در سیستم عصبی انسان، موجب تغییر شکل ستون فقرات می‌شود. درنتیجه همین مسئله موجب انحراف در این قسمت‌ خواهد شد، که معمولاً با درد زیادی نیز همراه خواهد بود.

فعالیت‌های ورزشی

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند زمینه‌ساز بروز اسکولیوز باشد، فعالیت‌های ورزشی می‌باشند.  این مشکل در ورزشکاران شایع‌تر است. گاهی به علت انجام برخی فعالیت‌های ورزشی خاص، در درازمدت ستون فقرات تغییر شکل می‌دهد. درنتیجه فرد به انحراف ستون مهره دچار خواهد گردید.

وضعیت بد خوابیدن و ایستادن

این مورد در نوجوانان و کودکان بسیار بیشتر دیده می‌شود. استخوان ستون مهره کودکان به‌طور کامل استحکام نیافته و‌ ثبات ندارد. حال اگر کودک در درازمدت در حالت نامناسبی بخوابد یا بایستد، ممکن است به این بیماری دچار شود.

دلایل ابتلا به روماتیسم در ستون فقرات چیست؟

نحوه درمان قطعی اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات

معمولاً انحراف ستون فقرات را می‌توان یک عارضه پیچیده تلقی نمود. چراکه این مشکل دریکی از حساس‌ترین نواحی بدن رخ‌داده، و به همین دلیل درمان آن نیز نیاز به زمان داشته و کار ساده‌ای نخواهد بود‌. اما به‌طورکلی پزشکان امروزه از روش‌های مختلفی برای درمان اسکولیوز استفاده می‌کنند. در ادامه به چند مورد از این روش‌ها اشاره نموده‌ایم:

انجام تمرینات فیزیوتراپی

در درجه اول توصیه می‌شود که  افراد مبتلابه این مشکل، برای درمان در جلسات فیزیوتراپی شرکت‌ نمایند.‌ در این جلسات بیمار می‌تواند با انجام برخی حرکات تمرینی ورزشی، فرم ستون فقرات خود را تا حد زیادی اصلاح کند. اما باید حتماً تحت‌ نظر افراد متخصص تمرینات خود را آغاز نماید.

استفاده از کمربندهای طبی

استفاده از کمربندهای طبی از دیگر روش‌های درمان اسکولیوز می‌باشد، که در بسیاری از موارد می‌تواند نتایج مطلوبی به همراه داشته باشد. در این روش پزشک برای بیمار کمربندهای طبی که مناسب فرم بدن او هستند را تجویز خواهد کرد. حال با بستن این کمربندها، به‌مرورزمان فرم ستون فقرات نیز اصلاح می‌شود.

جراحی

دو روش گفته‌شده در بالا زمانی تأثیرگذار خواهند بود، که انحراف ستون فقرات بسیار خفیف باشد.‌ در صورت بروز انحراف شدید، روش جراحی توسط پزشکان بیشتر توصیه می‌شود.‌ این جراحی هم برای کودکان و هم برای بزرگ‌سالان بسیار توصیه می‌شود. در جراحی درمان اسکولیوز می‌توان ستون فقرات را در جای مناسب فیکس نمود، و شکل آن را به‌طور کامل اصلاح کرد.

 درواقع جراحی روشی است که این ناهنجاری را به بهترین نحو ممکن درمان می‌کند. این جراحی برای کودکان کمی دشوار خواهد بود، و در بزرگ‌سالان نیز دوره نقاهت طولانی‌مدتی خواهند داشت. اما در حالت کلی بهترین روش بهبود انحراف ستون فقرات تلقی می‌شود.

مطالب مرتبط
یک پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *