دکتر فرشید راعی
Search
Close this search box.
تصویر شاخص زانو درد

عوامل ایجاد زانو درد و درمان آن

زانو یکی از مهم‌ترین بخش‌های بدن انسان است و در حرکت و تحرک عضلات نقش مهمی را ایفا می‌کند. این بخش مهم نیز به علت‌های مختلفی ممکن ‌است دچار درد شود و حرکت بدن‌ را مختل کند. درد زانو بسیار آزاردهنده است و در کوتاه ترین زمان در حرکات مفصل مشکلاتی را ایجاد می‌نماید. درد زانو می‌تواند در هر سنی رخ دهد و حتی گاها برخی جوانان نیز دچار آن می‌شوند. این عارضه ممکن‌ است به علت‌های مختلفی رخ دهد. در  این مقاله با ما همراه باشید تا عوامل ایجاد درد زانو و بهترین روش‌های درمان این مشکل را به طور کامل بررسی نماییم.

زانو درد
زانو درد

چه عواملی باعث زانو درد می‌شوند؟

در این بخش به برخی از شایع‌ترین دلایل درد زانو خواهیم پرداخت:

آسیب دیدگی زانو

گاهی به علت ورزش‌های سنگین یا پیچ خوردن زانو، یا وارد شدن ضربه به آن، بیمار دچار درد در این ناحیه می‌شود. درد زانو در این صورت بسیار شدید بوده و امکان شکستگی استخوان نیز وجود دارد.

التهاب تاندون

از دیگر عوامل بروز درد زانو می‌توان به التهاب و ورم اشاره نمود. اگر بیمار به طور مداوم فعالیت‌هایی تکرار کند که به زانو فشار زیادی وارد می‌کنند، درصد بروز التهاب تاندون زانوی او بسیار افزایش می‌یابد. در نتیجه التهاب بافت تاندون نیز موجب بروز درد زانو‌ خواهد گردید.

آرتروز مفاصل

این مورد بیشتر در افراد بالای پنجاه سال دیده می‌شود. گاهی به علت‌های مختلف غضروف زانو‌ از بین می‌رود و استخوان‌های آن به یکدیگر ساییده می‌شوند. در نتیجه فرد به آرتروز مفاصل مبتلا و زانو درد شدیدی را احساس خواهد کرد.

در رفتگی کشکک زانو

معمولا افرادی که تحرک زیادی در طول روز دارند، دچار در رفتگی کشکک زانو می‌شوند. اگر زانو‌ پیج بخورد و یا به حالت غیرطبیعی خم‌ شود، کشکک از جای خود تکان خورده و به اصطلاح دچار در رفتگی می‌شود. در نتیجه ناحیه زانوی فرد دچار درد خواهد شد.

 

بیشتر بخوانید: مهم‌ترین عوارض شکستگی کشکک زانو 

 

انحراف زانو

انحراف زانو باعث ایجاد فرم غیر طبیعی در پاها می‌شود. در واقع افرادی دچار این عارضه هستند، معمولا پای پرانتزی یا ضربدری دارند. به همین علت کج و نافرم بودن استخوان پا در دراز مدت باعث ایجاد انحراف زانو خواهد گردید.

اضافه وزن

اضافه وزن نیز از شایع‌ترین علت‌های بروز زانو درد است. اضافه وزن باعث می‌شود که در هنگام راه رفتن، به استخوان و مفاصل زانو فشار زیادی وارد شود. در واقع استخوان زانو در این حالت قادر به تحمل وزن اضافه بدن نخواهد بود. به همین علت دچار درد شدیدی خواهد گردید.

زانو درد با چه علائمی همراه است؟

درد زانو که به علت‌های که فراوانی ممکن است رخ دهد، معمولا با علائمی نیز همراه خواهد بود. این علائم‌ در هر بیمار ممکن است متفاوت باشند. در زیر علائم درد زانو را شرح داده‌ایم لذا پیش از مراجعه به بهترین دکتر ارتوپد در تهران حتما علائم زانو درد خود را بشناسید:

  • قرمز شدن پوست و‌ گرم شدن آن: اولین علامت درد زانو قرمز‌ شدن پوست خواهد بود. پوست ناحیه زانو می‌تواند به علت آسیب دیدگی قرمز شده و‌ گرم‌ شود.
  • شنیدن صدا: ناحیه زانو‌ در هنگام درد معمولا صدایی خواهد داشت. این صدا شبیه به شکستن قلنج استخوان‌ها است. معمولا افرادی که به علت آرتروز یا در رفتگی کشکک دچار این عارضه می‌شوند، صدای استخوان زانوی خود را می‌شوند.
  • ورم و کبودی: ورم و کبودی نیز از دیگر علائمی هستند که با زانو درد همراه خواهند بود. اگر آسیبی به استخوان زانو وارد شده باشد، این قسمت مسلما کبود و متورم خواهد شد.
  • ضعیف شدن زانو: زانو در صورتی که دچار درد شود، بسیار ضعیف گردیده و حرکت آن دشوار خواهد شد. این‌ به‌ گونه‌ای است که بیمار توان‌ حرکت‌ پاهای خود را نداشته و حتی قادر به صاف کردن زانو‌ نیز نخواهد بود.
 

بهترین روش‌های درمان زانو درد

خوشبختانه درد زانو امروزه با روش‌های مختلفی قابل درمان است، و پزشکان به چند شیوه متفاوت‌ این عارضه را بهبود می‌بخشند.‌ در زیر بهترین روش‌های درمان درد زانو را نام برده‌ایم:

لیزر درمانی

لیزر درمانی یکی از جدیدترین روش‌های بهبود درد زانو است. در این روش پزشک‌ با استفاده از اشعه لیزر درد زانو را درمان‌ می‌کند. اشعه لیزر به پوست نفوذ کرده و وارد مفاصل زانو‌ می‌شود. سپس با گرمایی که ایجاد می‌کند، تا حد زیادی درد زانو را بهبود می‌بخشد.

جراحی

اگر زانو درد به علت عواملی مثل آرتروز، شکستگی استخوان و مواردی از این قبیل رخ داده باشد، ممکن است پزشک از روش جراحی نیز برای تسکین آن استفاده کند. در این جراحی پزشک پوست ناحیه زانو را برش داده و علت ایجاد درد را برطرف می‌کند. در نتیجه درد زانو کاهش یافته و یا به طور کامل درمان خواهد شد.

انجام تمرین‌های حرکتی

اگر بیمار امکان‌ حرکت دادن زانوی خود را داشته باشد، ممکن است پزشک انجام تمرین‌های ورزشی را برای تسکین درد زانو توصیه نماید. انجام این حرکات ورزشی سبک‌ و آرام، باعث تقویت عضله شده و فشار ایجاد شده بر روی مفصل زانو را برطرف می‌سازد. در نتیجه درد زانو را تا حد زیادی درمان می‌کند.

دارو درمانی

پزشکان برای بهبود درد زانو از روش دارو درمانی نیز استفاده می‌کنند. در این‌ روش پزشک برخی داروهای مسکن را برای بیمار تجویز می‌کند، تا با مصرف آن‌ها درد زانوی او تا حد زیادی کاهش یابد.

کاهش وزن

یکی دیگر از روش‌هایی که توسط پزشکان به منظور کاهش درد زانو توصیه می‌شود، کاهش وزن است. بیمار باید طی چند ماه وزن خود را کاهش دهد، تا فشار ناشی از وزن او بر روی زانو برطرف شود. با کاهش وزن زانو درد کاملا برطرف می‌شود، اما شاید نیاز به دارو درمانی یا انجام جراحی نیز باشد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *