دکتر فرشید راعی
Search
Close this search box.
افتادگی شانه‌ چگونه اصلاح می‌شود؟

افتادگی شانه‌ چگونه اصلاح می‌شود؟

افتادگی شانه‌ چگونه اصلاح می‌شود؟

افتادگی شانه‌ها چگونه اصلاح می‌شود؟

چرا می‌گویند افتادگی شانه؟ آیا این بخش بدن تغییر شکل می‌دهد؟ مانند تمامی بخش‌های بدن، شانه‌ها نیز می‌توانند در انواع شکل‌ها ظاهر شوند. ممکن است حتی تغییر فرم نیز داشته باشند، به جلو حرکت کنند یا افتاده شوند. در بعضی افراد، افتادگی شانه می‌تواند نتیجه‌ی یک اختلال ژنتیکی و یا حتی در اثر سبک زندگی اشتباه باشد. تمامی عادات ما می‌توانند فرم اصلی بدن را تغییر داده و درنتیجه مشکلات و درد‌هایی را ایجاد کنند.

در مقاله‌ی پیشرو قصد داریم راجع به چگونگی تشخیص افتادگی شانه، علت‌ها و راه‌های اصلاح این تغییر فرم و حتی پیشگیری از وقوع آن صحبت کنیم.

افتادگی شانه به چه معنا است؟

در ابتدا باید بدانیم که افتادگی شانه با شانه‌ی گرد شده و یا قوزکرده متفاوت است. این شرایط می‌توانند در اثر ژست اشتباه، وزن زیاد و یا شرایطی به نام اسکولوزیس به وجود آیند.در اینجا تعریفی از این سه عبارت را می‌خوانیم تا تفاوت‌های آن‌ها را متوجه باشیم.

  • شانه‌ی چرخیده یا گرد شده: شانه به جلو حرکت کرده
  • قوزکرده: کمی نسبت به گردن بالاآمده و پشت خم می‌شود
  • افتادگی شانه: وضعیتی که در یک خط افقی هماهنگی شانه‌ها وجود ندارد.

در حقیقت اگر یک خط افقی فرضی در قسمت پایینی گردن داشته باشیم، در افتادگی شانه، شانه‌ها به سمت پایین حرکت کرده و از این خط دور می‌شوند. اگر در فردی این وضعیت را به‌صورت شدید مشاهده کردیم، احتمال حضور بیماری‌هایی مانند سندرم ویلیامز و سندرم CHARGE  مطرح می‌شود. این تغییر در افرادی که بیمار نیستند نیز مشاهده می‌شود.

ممکن است شما یک فرد بدن‌ساز را با این وضعیت ببینید. در این افراد، افتادگی شانه به علت انجام فعالیت‌های ورزشی بیش‌ازحد روی عضله‌ی ذوزنقه‌ای و درنتیجه ایجاد تغییر شکل در آن  می‌شود. لازم نیست که قطعاً فعالیت سنگینی داشته باشید تا این تغییر فرم را تجربه کنید. در قسمت بعد علل این موضوع را روشن می‌کنیم.

علت افتادگی شانه‌ها چیست؟

افتادگی شانه می‌تواند به علت بیماری‌های ژنتیکی و یا سبک زندگی ایجاد شود. عللی مانند:

بلند کردن وزنه: بیش‌تر در افراد بدن‌ساز این مورد صدق می‌کند. مثلاً ورزشی که به‌عنوان تقویت‌کننده‌ی عضلات نام‌برده می‌شود، shoulder shrug ، می‌تواند عضله‌ی ذوزنقه‌ای را تقویت کرده و در مقابل عضله‌ی مقابل آن یعنی دلتوئید را نادیده بگیرد.

  • فشار طولانی شانه‌ها: مثل حمل کردن کوله و کیف‌های سنگین روی شانه‌ها. این وضعیت با ادامه یافتن باعث تضعیف عضله‌ی بالابرنده‌ی کتف در گردن می‌شود. درنتیجه شانه‌ها به‌مرورزمان دچار افتادگی و ضعف می‌شوند.
  • سندرم ویلیامز: این‌یک سندرم نادر و مادرزادی است که درنتیجه‌ی یک اختلال کروموزومی ایجاد می‌شود. نوزادان متولدشده با این سندرم دارای مشکلات قلبی، ترکیب صورت غیرطبیعی، افتادگی شانه و بسیاری از ناهماهنگی‌ها باشند.
  • سندرم CHARGE : این سندرم سرواژه‌ای از علائم آن را در نام خود دارد. این موارد عبارتند از کولوبوم چشمی، مشکلات قلبی، آترزی کوان، عقب ماندگی رشد، آنومالی ژنیتال و اختلالات گوش. در این مورد بعضی از نوزادان دارای وضعیت همراه افتادگی شانه نیز هستند که باعث می‌شود در بالا بردن شانه‌ها به سر دچار مشکل شوند.

آیا می‌توان از افتادگی شانه‌ها پیشگیری کرد؟

افتادگی شانه نیز مانند تمامی تغییر فرم‌ها می‌تواند پیشگیری شود. تمرین کردن با یک فرد متخصص می‌تواند باعث شناسایی و هدف‌گیری گروه مشخصی از عضلات در گردن، شانه، بازوها و پشت شود. در این تمرین شما سعی در تقویت و بالا بردن این عضلات دارید که درنتیجه باعث جلوگیری از افتادگی شانه در بدن شما می‌شود.

نگه‌داشتن یک ژست مناسب نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد. همچنین نشستن و ایستادن مناسب به ستون فقرات، گردن و سر شما کمک می‌کند تا با ماندن در یک هماهنگی خوب، شکل بهتری به شانه‌های خود بدهید. در کنار این موارد ورزش‌های کششی و البته سبک که وزن زیادی به عضلات گردن و شانه وارد نکنند مانند کشش دست و شانه، کمک می‌کنند که عضلات نگه‌دارنده‌ی شانه تقویت شوند.

اگر ورزشکار حرفه‌ای هستید یا بدن‌سازی کار می‌کنید باید این موضوع را به خاطر بسپارید که همه‌ی حرکات شما یک حرکت معکوس دارند که باید انجام شوند. این حرکات معکوس عضلات مقابل بخشی که روی آن در حال تمرین هستید را نیز تقویت می‌کنند. مانند ورزشی که نام بردیم، شراگ، اگر حرکت معکوس آن انجام شود، عضلات دلتوئید نیز کشیده شده و از افتادگی شانه جلوگیری می‌کنند.

ناپایداری شانه

اصلاح و درمان افتادگی شانه

گاهی اوقات افتادگی شانه به‌صورت شدید و سنگین که درنتیجه‌ی بیماری‌های ژنتیکی ایجادشده‌اند، می‌توانند باعث ایجاد درد و سختی در افراد شوند. اگر شما یا فرزندتان دچار این تغییر فرم به علت مشکلات ژنتیکی شده‌اید، می‌توانید با یک دکتر راجع به راه‌های درمانی مانند فیزیوتراپی مشورت کنید. در بعضی شرایط که افتادگی شانه جبران و اصلاح نمی‌شود نیز ممکن است به عمل جراحی نیاز داشته باشیم.

اگر افتادگی شانه در بدن شما به علت تمرین سنگین و زیاد ورزشی ایجادشده، می‌توانید این وضعیت را با تغییر نحوه‌ی ورزش، تغییر نوع آن و یا انجام ورزش‌های معکوس اصلاح کنید. منظور ما از ورزش معکوس چیست؟ تمرینی به نام بالا بردن دلتوئید، تمرینی است که عضله‌ی مقابل بخش ذوزنقه‌ای را که همان دلتوئید باشد، تقویت می‌کند. البته که برای انجام صحیح و کامل حرکات گفته‌شده بهتر است حتماً با یک مربی متخصص مشورت کنید.

در قسمت دیگر ممکن است افتادگی شانه به علت کوتاه شدن عضلات نگه‌دارنده‌ی شانه در قسمت‌های طرفین و پشت گردن شما باشد. در این شرایط فیزیوتراپی می‌تواند باعث بلند کردن طول این عضلات شود و درنتیجه علاوه بر اصلاح افتادگی در بدن شما، باعث کاهش و رفع درد و حساسیت در بخش‌های نام‌برده شود. همچنین استراحت دادن به شانه‌ها و عدم تحمل بار سنگین برای مدت طولانی می‌تواند کمک‌کننده باشد.

در آخر باید بدانید برای اصلاح افتادگی شانه، اگر دلیل زمینه‌ای سندرم‌ها نباشند، بهترین روش رفع علت ایجاد آن است. در هر مورد شما نیاز است ورزش خاصی انجام دهید و سبک زندگی خود را در آن مورد تغییر دهید.

مهم‌ترین دلیل درد مزمن شانه چیست؟

جمع‌بندی

افتادگی شانه یکی از وضعیت‌هایی است که می‌تواند در اثر بیماری‌های زمینه‌ای مانند سندرم‌های ویلیامز و CHARGE  ایجاد شود. از طرفی سبک زندگی شما در فرم بدنتان بسیار تأثیرگذار است و می‌تواند به‌کلی باعث تخریب آن شود. نکاتی که باید همیشه در ذهنتان نگه‌دارید این است که چه در محل کار و چه در منزل باشید اولویت شما بدن شما است.

نشستن و برخاستن صحیح، تغذیه‌ی مناسب و ورزش روزانه می‌تواند کلید اصلی به‌سوی داشتن فرم زیبا واصلی بدن شما است. درهرصورت اگر با افتادگی شانه روبه‌رو شدید ممکن است چیزی حس نکنید و یا ممکن است درد شدیدی داشته باشید. در هر دو حالت به متخصصان مربوطه مراجعه کنید تا هرچه زودتر به فرم پیشین خود بازگردید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *