دکتر فرشید راعی
Search
Close this search box.
نرمی کشکک زانو

نرمی کشکک زانو

نرمی کشکک زانو

نرمی کشکک زانو

نرمی کشکک زانو یا کندرومالاسی عبارت از ضعیف شدن و نرمی غضروف در ناحیه زیر کشکک زانو است. درد حس شده در این ناحیه از رایج‌ترین دردهای مزمن در ناحیه جلوی زانو است. زمانی این مشکل حس می شود که غضروف مفصل زانو به خاطر ناتراز بودن کشکک با استخوان ران، تحلیل می رود. هنگامی که استخوان ران و زانو بدون واسطه به هم ساییده می گردند، درد به وجود می آید. در این هنگام با مراجعه به پزشک متخصص ارتوپد و همچنین معاینات و تصویربرداری، ام آر آی و… می توان نرمی کشکک  را تشخیص داد.

علت به وجود آمدن نرمی کشکک زانو

این عارضه زمانی به وجود می‌آید که قسمت زیرین کشکک زانو با استخوان ران تماس پیدا کرده و تورم و احساس درد به وجود می آید. قرارگیری نامناسب کشکک زانو، ضعیف بودن عضلات مرتبط با ناحیه زانو، گرفتگی و انجام فعالیت های شدید در این ناحیه و همچنین صاف بودن کف پا می تواند از عوامل به وجود آورنده این مشکل باشد. و احتمال وقوع آن را افزایش دهد.

علائم و نشانه های نرمی کشکک زانو

هنگامی که این مشکل بروز می‌کند شاهد دردهای مبهم در ناحیه پشت کشکک زانو، زیر کشکک زانو و همچنین اطراف کشکک زانو هستیم. به این نکته نیز دقت داشته باشید اگر در زمان خم نمودن زانوها، پایین و بالا رفتن از پله، طی نمودن مسیر های سراشیبی و نشستن به مدت طولانی احساس خرد شدن زانو داشتید، ممکن است دچار نرمی کشکک زانو شده باشید.  درد ناشی از نرمی کشکک زانو در زمان بلند شدن از زمین یا صندلی افزایش می یابد و تشدید می گردد. این درد در زمان بالا و پایین رفتن از پله بیشتر حس می شود. شرایطی وجود دارد که می تواند درد کشکک زانو را افزایش دهد. مانند نشستن روی زمین به حالت دو زانو یا چهار زانو، استفاده کردن از سرویس بهداشتی ایرانی که این شرایط می تواند این دردها را افزایش دهد. اما برای تشخیص نهایی و درمان این عارضه بهتر است که به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

 افراد مستعد ابتلا به نرمی کشکک 

افرادی هستند که با داشتن شرایط خاص می توانند از کاندیدهای ابتلا به نرمی کشکک زانو باشند. این افراد به شرح زیر است:

جالب است بدانید که این مشکل در سنین نوجوانی و جوانی شایع بوده و در بیشتر موارد در افرادی مشاهده می گردد که به دلیل سبک زندگی و شرایط کاری مجبور هستند زانوهای خود را خم نگه دارند یا اینکه به طور پیوسته از پله استفاده نماید.

تشخیص عارضه نرمی کشکک زانو

تشخیص عارضه نرمی کشکک زانو

پس از مراجعه به پزشک متخصص با بررسی نشانه ها و معاینات فیزیکی می تواند تا حدود زیادی نرمی غضروف کشکک زانو را تشخیص دهد. تصویربرداری با اشعه ایکس نمی تواند این مشکل را به خوبی نشان دهد. ام آر آی میتواند به تشخیص این عارضه کمک شایانی کند.

می توان آزمایشات بیشتری را برای تشخیص این عارضه انجام داد مانند:

 درمان های اولیه نرمی کشکک 

 در ابتدای امر می‌توان از روش‌های اولیه برای کنترل و مهار این مشکل سود برد.

دیگر روش های درمان نرمی کشکک زانو

روش های دیگری که برای درمان نرمی کشکک زانو به کار می رود به شرح زیر است:

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *