آرتروسکوپی شانه بهتر است یا جراحی شانه

آرتروسکوپی شانه یا جراحی شانه؟

آسیب‌های وارده به شانه در موارد خفیف و جزئی می‌توانند با استراحت، انجام حرکات ورزشی و فیزیوتراپی و… درمان و مهار شوند. درصورتی‌که درمان به‌صورت جدی انجام نشود دردهای خفیف و مزمن به درد‌های شدید تبدیل می‌شوند که چاره‌ای جز عمل جراحی شانه باقی نخواهد ماند. در مواردی مانند دررفتگی مکرر شانه، درمانی جزء عمل جراحی باقی نخواهد ماند.

عمل جراحی باز شانه

در حال حاضر برای عمل جراحی شانه، روش‌های باز و آرتروسکوپی وجود دارد.

در عمل جراحی باز، با ایجاد شکاف در قسمت روی شانه و دسترسی به مفاصل و نقاط آسیب‌دیده، مشکلات موجود برطرف می‌گردد. در این عمل از بخیه و بازگرداندن بافت‌ها به مکان اولیه استفاده می‌شود. مانند هر عمل جراحی تهاجمی و عوارض و دوران بهبود خاص خود را دارد. در شیوه عمل جراحی شانه باز دوران نقاهت، بستری در بیمارستان و مراقبت‌های ویژه باید به‌طور کامل طی شود. تا زمان ترمیم بافت‌ها و شروع فعالیت‌های ورزشی، فیزیوتراپی و انجام حرکات اصلاحی باید انجام شود. بعد از بهبود کامل و رفع عوارض جراحی، می‌توان با نظر پزشک درمان‌های حرکتی را آغاز نمود تا شانه‌ها به شرایط اولیه بازگردند.

در سال‌های اخیر روشی غیرتهاجمی در عمل شانه مرسوم شده است که شما را با آن بیشتر آشنا خواهیم کرد. این روش به دلیل مزیت‌ها و دقتی که دارد از محبوبیت خاصی برخوردار شده است.

عمل جراحی شانه با روش آرتروسکوپی

آرتروسکوپی شانه روش درمانی و تشخیصی در سال‌های گذشته به روشی مورد قبول بین بیمار و پزشکان تبدیل شده است. این روش غیرتهاجمی تنها با چند شکاف کوچک روی بدن بیمار انجام می‌شود. روش کار به این صورت است که دستگاه آرتروسکوپ مانند میله‌ای است که مجهز به دوربین فیلمبرداری بوده و در زمان ورود به قسمت آسیب‌دیده تصاویری دقیق از محل نیاز به درمان به پزشک ارائه می‌دهد. این میله ابعادی کوچک داشته و تقریباً اندازه یک نی خوردن نوشیدنی قطر دارد.

پزشک با دیدن تصاویر روی مانیتور به‌درستی مشکلات پیش‌آمده را مشاهده و برای درمان، بهترین روش را پیش‌بینی می‌کند. گام اول در یک عمل جراحی شانه تشخیص درست عارضه است که به لطف این تکنولوژی به‌خوبی انجام می‌پذیرد. بعد از تشخیص درست و مشخص‌شدن نوع عارضه از شکافی دیگر ابزار مینیاتوری دیگری وارد بدن و قسمت آسیب‌دیده می‌شود.

این قسمت از دستگاه وظیفه انجام عمل جراحی شانه و رفع نقایص، بخیه‌زدن و… را به‌عهده دارد. به کمک این دستگاه و هدایت آن به سمت منطقه آسیب‌دیده تغییرات دلخواه پزشک صورت می‌پذیرد. اعمالی مثل برش، ساییدن، جابه‌جایی، بخیه و… توسط این دستگاه در داخل بدن فرد با دقت هر چه تمام‌تر صورت می‌پذیرد.

دستگاه مجهز به منبع نوری و نوعی شستشو‌دهنده است تا تصاویر دریافتی از کیفیت بالایی برخوردار باشد و پزشک متخصص بتواند به بهترین نحو عمل جراحی را با موفقیت پشت‌سر بگذارد. چنانچه می‌خواهید نزد بهترین متخصص آرتروسکوپی در تهران این عمل را انجام دهید با ما در تماس باشد.

جراحی شانه با روش آرتروسکوپی

چرا آرتروسکوپی؟

آرتروسکوپی شانه عمل تهاجمی نیست و بافت‌های غیر‌ضروری در بدن فرد دچار برش نمی‌شود. لذا در این عمل مشکلات خونریزی و ترمیم بافت‌های بریده‌شده نسبت به جراحی شانه باز کمتر به‌چشم می‌خورد.

به دلیل نوع جراحی و تکنولوژی به‌کار‌رفته، دوران نقاهت و درمان در این نوع عمل بسیار راحت‌تر و سریع‌تر صورت می‌پذیرد و نیاز به بستری طولانی‌مدت بعد از عمل وجود ندارد. در سال‌های اخیر عمل آرتروسکوپی شانه مانند یک عمل سرپایی به‌راحتی انجام می‌پذیرد. در این عمل نیاز به بیهوشی عمومی نیست و با بی‌حسی موضعی و هوشیاری کامل بیمار، این عمل با‌موفقیت انجام می‌شود. 

این یک مزیت برای افرادی است که بیهوشی عمومی و طولانی برای آن‌ها مضر است. انجام تغییرات روی عضو بیمار اگر با آرتروسکوپی انجام نپذیرد، عملی دردناک بوده و حتماً نیاز به بیهوشی کامل فرد دارد.

به این نکته توجه داشته باشید که درست است روی سطح بدن بیمار آثار جراحت و بخیه بسیار کمتر دیده می‌شود، اما اعضای داخلی بدن دچار تغییرات زیادی شده است. ممکن است جهت ترمیم و اصلاح عضو برش، تراش و… روی استخوان و مفاصل روی داده باشد. لذا توصیه می‌شود نکات ایمنی و نگهداری‌های پس از عمل به‌درستی انجام شود. بعد از عمل بهتر است از مسکن تا مدتی استفاده شود تا اعضای داخلی به حالت طبیعی باز‌گردند و درد کمتر گردد.

مانند هر عملی دیگر نیاز به مسکن و آرامبخش وجود داشته و این داروها تا زمانی که زخم‌ها و جراحات داخلی بهبود یابند ادامه دارد.

نتیجه‌گیری

با توضیحات و موارد گفته‌شده به‌خوبی می‌توان قضاوت صحیح راجع‌به دو نوع عمل جراحی شانه باز و جراحی آرتروسکوپی شانه داشت. در روش آرتروسکوپی شانه، عملیات غیر‌تهاجمی را شاهد خواهیم بود که دوران درمان و نقاهت کوتاهی را خواهد داشت و همچنین آثار به‌جای مانده عمل بسیار اندک خواهد بود.

پزشک متخصص انجام عمل آرتروسکوپی شانه باید از تبحر کافی در استفاده از این دستگاه برخوردار باشد و دوره‌های تخصصی این کار را باموفقیت پشت‌سر گذاشته باشد تا نوید‌بخش عملی درست و با‌کیفیت باشد.

شما با مراجعه به بهترین پزشک انجام آرتروسکوپی شانه می‌توانید به بهترین شیوه این مشکل را در شانه خود برطرف کنید. با مراجعه به دکتر فرشید راعی متخصص ارتوپد در تهران و مشورت با وی مسیر درمان موفقیت‌آمیزی را تجربه کنید. سلامتی شما آرزوی همیشگی ماست.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.