دکتر فرشید راعی
Search
Close this search box.
آسیب‌های زانو در فوتبال

شایع‌ترین آسیب‌های زانو در فوتبال

آسیب‌های زانو در فوتبال

بارز‌ترین آسیب‌های زانو در فوتبال چیست؟

حتماً شما نیز از طرفداران پر و پا قرص فوتبال هستید و اخبار فوتبالی برایتان جذابیت زیادی دارند. فوتبال ورزشی پرطرفدار بوده که هم میان خانم‌ها و هم آقایان محبوبیت فراوانی دارد. فوتبال یک رشته پولساز بوده که میلیون‌ها مخاطب در سراسر جهان دارد. حال معمولاً ورزشکارانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، دچار آسیب‌های شدیدی در نقاط مختلف بدن می‌شوند که گاها نیز جبران ناپذیر هستند.

یکی از بخش‌های بدن که در حین فوتبال بسیار مستعد آسیب دیدگی است، زانو می‌باشد. زانو آناتومی خاصی دارد و به گونه‌ای طراحی شده که کاملاً تحمل وزن بدن را دارد‌. با این وجود انجام یک حرکت اشتباه در حین فوتبال می‌تواند موجب آسیب دیدگی شدید ناحیه زانو شود. اگر اخبار ورزشی را دنبال کنید، حتماً بارها دیده‌اید که برخی فوتبالیست‌ها به علت آسیب دیدگی زانو از شرکت در چند مسابقه مهم محروم شده‌اند.

پس تا اینجا می‌توان گفت آسیب دیدگی زانو هنگام فوتبال بسیار شایع است؛ اما زانو در حالت کلی ساختار بسیار پیچیده‌ای دارد. به همین دلیل آسیب‌های زانو در فوتبال نیز معمولاً انواع مختلفی دارند و ممکن است هر آسیب دیدگی بخش خاصی از زانوی افراد را تحت تأثیر قرار دهد. در ادامه به بیان شایع‌ترین آسیب‌های زانو در حین فوتبال پرداخته‌ایم:

  • پیچ خوردگی زانو

گاهی با انجام یک‌ حرکت اشتباه به صورت‌ ناگهانی زانو‌ کاملاً پیچ می‌خورد. در چنین مواردی معمولاً رباط‌ها بسیار آسیب دیده و استخوان زانو نیز ممکن است از جای خود بیرون بیاید. معمولاً پیچ خوردگی زانو بسیار دردناک بوده و می‌تواند موجب التهاب شدید در این ناحیه شود.

  • پارگی رباط صلیبی

یکی دیگر از شایع‌ترین آسیب‌های زانو در فوتبال، پارگی رباط صلیبی می‌باشد. رباط صلیبی یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین انواع رباط‌ها در ناحیه زانو بوده که موجب ثبات بخش‌های مختلف استخوان و مفصل زانو خواهد شد. این رباط از حرکت مفصل و استخوان زانو رو به جلو یا عقب جلوگیری می‌کند. پاره شدن این رباط در هنگام فوتبال دلایل متعددی دارد.

دلایلی مثل تغییر جهت دادن هنگام دویدن، ضربه مستقیم و محکم به توپ، زمین خوردن، سقوط و فرود آمدن مستقیم و محکم بر روی زمین از شایع‌ترین مواردی هستند که می‌توانند موجب پارگی رباط صلیبی در حین فوتبال شوند. اگر رباط صلیبی به‌طور کلی پاره شود، معمولاً بیمار ناپایداری و عدم ثبات زانوی خود را احساس خواهد کرد.

  • تاندونیت کشکک زانو

تاندونیت کشکک نیز از مهم‌ترین آسیب‌های زانو در فوتبال به شمار می‌رود و معمولاً با درد بسیار شدیدی همراه خواهد بود. همان‌طور که می‌دانید تاندون‌ها بافت محکمی هستند که زانو‌ را به ساق پا متصل می‌کنند. تاندون‌ها در واقع نقش مهمی در حمایت و ثبات زانو ایفا می‌کنند.

 حال اگر در حین دویدن یا پریدن هنگام فوتبال فشار شدیدی به ناحیه زانو وارد گردد، ممکن است تاندون‌ها دچار پارگی یا التهاب شوند. به التهاب تاندون‌های زانو، تاندونیت گفته می‌شود. این عارضه معمولاً قابل درمان خواهد بود، اما ممکن است فرد تا مدت‌ها دیگر قادر به انجام فوتبال نباشد.

  • پارگی مینیسک زانو

مینیسک زانو عارضه‌ای خطرناک بوده که معمولاً علاوه بر درد شدید ممکن است موجب قفل شدن و گرفتگی زانو نیز شود. مینیسک یک غضروف بسیار کوچک‌ است که با قرارگیری درون استخوان مفصل زانو نقش ضربه گیر را ایفا می‌کند؛ یعنی مینیسک ضربات وارده به زانو را کاملاً دفع خواهد کرد.

زانو از دو مینیسک تشکیل شده است. در پارگی مینیسک که یکی از شایع‌ترین آسیب‌های زانو در فوتبال است، معمولاً ساختار استخوانی مینیسک شکسته شده و کاملاً از بین می‌رود. در این حالت معمولاً حتی راه رفتن عادی نیز برای فرد دشوار خواهد بود و ممکن است تا ماه‌ها از فوتبال بازی کردن محروم شود.

  • شکستگی کشکک زانو

کشکک زانو استخوانی نسبتا بیضی شکل در قسمت بالایی زانو بوده که نقش محافظ مفصل را ایفا می‌کند. این استخوان در شیارهای مخصوص بر روی زانو قرار گرفته و در حین حرکت و خم و راست شدن، تکان می‌خورد. استخوان کشکک شاید در نگاه اول بسیار محکم‌ به نظر برسد؛ اما در واقعیت به هیچ عنوان این‌گونه نیست و هرلحظه ممکن است این استخوان کاملاً بشکند.

اگر ضربه‌ای ناگهانی به زانو وارد شود، استخوان کشکک دچار شکستگی خواهد شد. شکستن استخوان این ناحیه معمولاً بسیار خطرناک است و می‌تواند بیشترین آسیب را به مفصل و عضلات ناحیه زانو وارد کند. شکستگی کشکک زانو که یکی از مهم‌ترین آسیب‌های زانو در فوتبال است، معمولاً به روش‌های مختلف قابل درمان خواهد بود.

نحوه پیشگیری از بروز آسیب‌های زانو در فوتبال

آسیب‌هایی که در هنگام فوتبال به زانو وارد می‌شوند معمولاً بسیار جبران ناپذیر هستند. به گونه‌ای که گاها بسیاری از آسیب‌ها قابل درمان نبوده و می‌توانند بسیار خطرناک باشند. به همین دلیل اگر شما نیز از جمله ورزشکاران حرفه‌ای در این زمینه هستید، می‌بایست از بروز چنین آسیب دیدگی‌هایی هنگام فوتبال جلوگیری کنید. برای پیشگیری از وارد آمدن این آسیب‌ها به زانو، تنها کافیست به چند نکته مهم توجه نمایید.

این نکات مهم را در زیر نام‌برده‌ایم:

  • وزن خود را کنترل کنید

بالا بودن وزن برای یک ورزشکار حرفه‌ای به هیچ عنوان قابل توجیه نیست. اگر وزن بالایی داشته باشید، در هنگام دویدن در حین فوتبال فشار زیادی به زانویتان وارد می‌شود. در نتیجه احتمال بروز آسیب‌های زانو در فوتبال افزایش می‌یابد. پس همواره وزن خود را کنترل کنید.

  • از زانو بند استفاده نمایید

زانو بندها معمولاً مانند یک محافظ و ضربه‌ گیر عمل می‌کنند. پس حتماً هنگام فوتبال از زانو بندهای محکم و باکیفیت استفاده کنید تا از بروز آسیب‌های شدید به زانویتان جلوگیری شود.

  • عضلات خود را تقویت کنید

اگر عضلات ناحیه زانو را تقویت کنید، این قسمت کمتر آسیب می‌بیند. چرا که قوی و محکم بودن عضلات، معمولاً زانو را از حالت آسیب پذیری خارج می‌سازند. پس برای پیشگیری از آسیب‌های زانو در فوتبال حتماً با انجام تمرینات اصولی، سعی کنید عضلات این ناحیه را تقویت نمایید.

با مراجعه به پزشک متخصص و تشخیص صحیح، بهترین روش درمانی را پیش بگیرید و دوباره سلامتی پا و زانوی خود را شاهد باشید. دکتر فرشید راعی متخصص ارتوپد در تهران می تواند به شما در بهبود و درمان آسیب‌های زانو در فوتبال کمک نماید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *