دکتر فرشید راعی
Search
Close this search box.
انواع درد در ناحیه کتف و شانه

انواع درد در ناحیه کتف و شانه

انواع درد در ناحیه کتف و شانه

مهم‌ترین علت‌های درد کتف و شانه

درد در ناحیه کتف و شانه معمولاً می‌تواند بسیار آزاردهنده و طاقت‌فرسا باشد. درد در این ناحیه عملکرد دست‌ها را مختل نموده و حتی انجام امور روزمره نیز دشوار خواهد گردید. علاوه بر این دردی که در ناحیه کتف و شانه بروز پیدا می‌کند گاها به علت ابتلا به برخی بیماری‌های خطرناک است.

در اینجاست که درمان فوری کتف درد بسیار ضرورت خواهد داشت. علت درد در ناحیه کتف و شانه می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد. در زیر شایع‌ترین علت‌های بروز درد در قسمت کتف و شانه را شرح داده‌ایم لذا قبل از مراجعه به متخصص ارتوپد در تهران حتما موارد زیر را بررسی نمایید:

 • آرتروز

شانه و کتف نیز دارای مفصل می‌باشند. به همین علت اگر سن بالا برود یا ضربه‌ای به این قسمت وارد گردد، مایع مفصلی از بین رفته و مفصل شانه دچار ساییدگی خواهد شد. درنتیجه فرد به آرتروز شانه مبتلا می‌شود و معمولاً شب‌ها درد شدیدی خواهد داشت‌. درد ناشی از امروز اجازه حرکت مفصل شانه را نخواهد داد و چون در حین حرکت مفاصل ساییده می‌شود سوزش شدیدی نیز احساس می‌گردد.

 • بورسیت

بورسیت نیز عارضه‌ای است که می‌تواند علت درد کتف و شانه باشند. کیسه‌های بورس در قسمت شانه، از استهلاک استخوان و مفصل جلوگیری می‌کنند. اگر فردی به بورسیت دست مبتلا شود، این کیسه‌ها متورم شده و درد زیادی ایجاد خواهند کرد.

 • مشکلات قلبی

درد شانه چپ و قلب نیز با یکدیگر مرتبط هستند. اگر درد تنها در شانه چپ احساس شود، ممکن است به علت مشکلات قلبی باشد. برای مثال گاهی عملکرد قلب مختل می‌شود و خون‌رسانی به‌درستی انجام نمی‌گیرد. این وضعیت بسیار خطرناک، می‌تواند باعث بروز درد در ناحیه شانه چپ نیز بشود.

 • آسیب‌دیدگی

از دیگر علت‌های بروز درد در ناحیه کتف و شانه می‌توان به آسیب‌دیدگی اشاره نمود. اگر هرگونه ضربه‌ای به شانه وارد شود ممکن است استخوان آن دچار ترک و شکستگی شود. در این صورت در همان دقایق اولیه بیمار قادر به تحمل درد شدیدی که ایجاد می‌شود نخواهد بود و باید فوراً به پزشک مراجعه نماید.

 • پارگی تاندون

تاندون‌های شانه به حرکت آن کمک می‌کنند. اگر از شانه زیاد کار کشیده شود، تاندون‌ها بیش‌ازحد کشیده شده و پاره خواهند شد. پارگی تاندون نیز ازجمله عارضه‌هایی است که علائم آن از همان ابتدا مشاهده می‌شوند.

درمان فوری کتف درد در خانه

همیشه توصیه می‌شود اگر دچار کتف درد در ناحیه شانه خود شدید حتماً به پزشک مراجعه کنید تا مورد معاینه قرار گیرید؛ اما اگر بیماری جدی وجود نداشته باشد، برخی درمان‌های خانگی نیز در تسکین درد شانه و کتف مؤثر خواهند بود‌. در زیر این درمان‌های خانگی را شرح داده‌ایم:

 • انجام ورزش‌های کششی

اگر در ناحیه شانه خود درد زیادی را احساس می‌کنید، انجام ورزش‌های سنگین به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شوند‌. اما اگر در طول روز حدود نیم ساعت به انجام ورزش‌های کششی سبک بپردازید، برای بهبود حرکت مفصل شانه بسیار مفید خواهد بود.

 • سرما درمانی

سرما درمانی می‌تواند با کاهش سریع التهاب، در درمان درد کتف و شانه موثر بوده و آن را بهبود بخشد. در این روش می‌بایست مقداری یخ را در یک حوله کوچک قرار دهید؛ و به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه آن را بر روی ناحیه کتف خود بگذارید. این کار باید دو الی سه مرتبه در روز تکرار شود.

 • گرما درمانی

توصیه می‌شود که اول از روش سرما درمانی استفاده کنید، اما اگر نتیجه مطلوبی حاصل نشد می‌بایست از شیوه گرما درمانی استفاده‌ نمایید. در این روش تنها کافی است مقداری آب گرم را درون کیسه آب بریزید و آن کیسه را بر روی شانه خود قرار دهید. کیسه آب گرم می‌بایست تا زمانی بر روی شانه قرار گیرد تا درد به‌طور کامل تسکین یابد.

 • استفاده‌ از قرص و پماد

برخی قرص و پمادهای تسکین‌دهنده درد شانه نیاز به نسخه پزشک ندارند و می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. قرص درمان درد مفصل شانه یا پمادهای موضعی، التهاب و تورم آن ناحیه را بسیار کاهش خواهند داد؛ اما نباید در مصرف آن‌ها زیادی روی کنید.

زمان مراجعه به پزشک برای درمان درد کتف و شانه

باوجوداینکه درمان‌های خانگی همواره برای بهبود درد ناحیه شانه مفید هستند، تأثیر چندانی ندارند و نیاز به درمان‌های پزشکی خواهد بود. در این صورت می‌بایست به پزشک ارتوپد کتف درد مراجعه نمود تا درد ناحیه شانه علت‌یابی و درمان گردد؛ اما چه زمانی باید به پزشک مراجعه نمود؟ زمانی می‌بایست به پزشک رجوع نمود که درد در ناحیه شانه شدید بوده و با علائم دیگری نیز بروز پیدا کند. درصورتی‌که درد ناحیه شانه با علائم زیر همراه باشد، باید به پزشک مراجعه نمایید:

 • درصورتی‌که پوست ناحیه شانه قرمز شده باشد و یا کبودی در این قسمت مشاهده گردد.
 • چنانچه درد کتف و شانه با گرما همراه باشد؛ یعنی اگر وقتی به پوست این ناحیه دست می‌زنید گرمای غیرطبیعی را احساس می‌کنید، ممکن است به علت التهاب باشد و باید حتماً به پزشک رجوع نمایید.
 • گاها درد این ناحیه با علائمی همچون تب شدید، درد در ناحیه گردن، تیر کشیدن قلب نیزهمراه است. در چنین مواردی ممکن است بدن در وضعیت خطرناکی قرار داشته باشد و مراجعه به پزشک ضروری است.
 • درد کتف و شانه اگر با تورم‌ همراه باشد نیز خطرناک خواهد بود. به‌این‌علت که تورم نشانه ضرب‌دیدگی یا بروز آسیب شدید به شانه بوده و باید سریعاً موردبررسی قرار گیرد.د ردر
مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *