دکتر فرشید راعی
جستجو
Close this search box.
درد سیاتیک

درد سیاتیک و علت‌های ناشی از درد سیاتیک چیست؟

درد سیاتیک

درد سیاتیک چیست؟

همان‌طور که می‌دانید هر قسمت از بدن ما دارای اعصاب گوناگونی می‌باشد. عصب‌ها پیام را از مغز به اندام‌های دیگر می‌رسانند و نقش بسیار مهمی ایفا می‌نمایند. اعصاب بدن انواع مختلفی دارند و هر یک دارای نام خاصی می‌باشند. بلندترین عصب در بدن سیاتیک نام دارد. این عصب نیز نقش مهمی داشته و از قسمت کمر شروع شده و تا ساق پا ادامه می‌یابد.

این عصب بسیار بزرگ بوده و به حرکت صحیح پا کمک می‌کند. چنانچه هر عاملی موجب ایجاد فشار بر روی این عصب شود، درد سیاتیک به وجود می‌آید. به وجود آمدن درد در این عصب موجب التهاب شدید و ضعف و ناتوانی پاها می‌شود. به همین علت درد عصب سیاتیک می‌تواند موجب بروز مشکلات زیادی شود.

عوامل ایجاد درد سیاتیک چیست؟

درد در ناحیه سیاتیک معمولاً بسیار شدید بوده و با علائم زیادی همراه خواهد بود. حال شاید برایتان سوال شود درد عصب سیاتیک به چه علت رخ می‌دهد؟ در پاسخ می‌بایست بگوییم درد در این عصب می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد. در نتیجه هر یک از بیماران ممکن است به علت‌های متفاوتی دچار درد در این عصب شود. در زیر مهم‌ترین عوامل ایجاد درد در عصب سیاتیک را نام‌برده‌ایم:

  • دیسک کمر

درون مهره‌های دیسک کمر یک مایع ژلاتینی وجود دارد که با نام هسته دیسک شناخته می‌شود. اگر این مایع از درون دیسک بیرون بریزد، فرد به دیسک کمر مبتلا می‌شود. حال گاهی این مایع بر روی عصب سیاتیک فشار وارد می‌کند و موجب درد آن خواهد شد. پس اولین و شایع‌ترین علت بروز درد در عصب سیاتیک را می‌توان دیسک کمر دانست.

  • تنگی کانال نخاعی

همان‌طور که می‌دانید تمامی اعصاب بدن به نخاع وصل می‌باشند. نخاع نیز از درون ستون فقرات می‌گذرد و در واقع در داخل یک کانال قرار دارد. در صورتی که کانال نخاعی تنگ باشد به عصب سیاتیک فشار بسیار شدیدی وارد می‌شود. به همین علت دچار درد سیاتیک خواهد گردید.

  • ضرب دیدگی

ضرب دیدگی نیز یکی از شایع‌ترین علت‌های بروز درد سیاتیک می‌باشد. هرگونه ضربه‌ای که به عصب سیاتیک وارد گرد، موجب ایجاد درد شدید در این ناحیه خواهد شد. پس عواملی مثل سقوط از ارتفاع، تصادف که باعث ضرب‌ دیدگی می‌شوند نیز، می‌توانند در این عصب موجب ایجاد درد شوند.

مهم‌ترین علائم و نشانه‌های درد سیاتیک

درد عصب سیاتیک معمولاً یک طرفه خواهد بود؛ یعنی اگر بروز پیدا کند در یکی از پاها درد ایجاد می‌شود و این مهم‌ترین نشانه آسیب دیدگی سیاتیک می‌باشد؛ اما علائم درد و آسیب دیدگی سیاتیک به همین یک مورد ختم نمی‌شوند و این عارضه با برخی نشانه‌های دیگر نیز همراه خواهد بود. در زیر مه‌ترین علائم و نشانه‌های بروز آسیب و درد در این ناحیه را نام‌برده‌ایم:

  • ضعف در پا

همان‌طور که می‌دانید عصب سیاتیک نقش مهمی در حرکت پاها دارد. حال اگر دچار آسیب دیدگی شود، پا دچار ضعف شده و در حرکت آن نیز اخلال به وجود می‌آید. به همین علت ضعف در پا معمولاً اولین نشانه درد و آسیب دیدگی عصب سیاتیک می‌باشد.

  • بی حسی

اگر عصب هر نقطه‌ای از بدن دچار آسیب شود قطعاً همان قسمت دچار بی حسی خواهد شد. چون در واقع این عملکرد عصب است که موجب می‌شود، یک ناحیه حس داشته باشد‌‌. عصب سیاتیک نیز همین‌طور است. درد سیاتیک معمولاً موجب بی حسی در ناحیه کمر و پا می‌شود.

  • سوزش و سوزن سوزن شدن

از دیگر علامت‌های بروز درد در ناحیه سیاتیک، سوزش و سوزن سوزن شدن می‌باشد. فرد معمولاً احساس گرما و سوزش زیادی در ناحیه پا خواهد داشت.

  • ناتوانی در ایستادن

اگر درد در ناحیه سیاتیک شدید باشد، علاوه بر اینکه دچار ضعف می‌شود، ممکن است فرد حتی نتواند به خوبی سر پا بایستد.

دکتر فرشید راعی بهترین متخصص ارتوپد در تهران بوده و به شما در درمان بیماری سیاتیک کمک می‌کند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *