دکتر فرشید راعی
Search
Close this search box.
کدام صدای مفصل زانو را باید جدی گرفت؟

کدام صدای مفصل زانو را باید جدی گرفت؟

کدام صدای مفصل زانو را باید جدی گرفت؟

اصلی‌ترین دلایل شنیدن صدای مفصل زانو

صدا دادن مفصل زانو ازجمله مواردی بوده، که در طول روز ممکن است بارها آن را تجربه کنیم. صدای این ناحیه که معمولاً به حالت خرد شدن یا تق‌تق به گوش می‌رسد، یک مورد کاملاً طبیعی است، و در اکثر موارد خطرناک نیست.

 چراکه به‌هرحال مفصل زانو نیز تحرکاتی دارد، و بروز صدا در این ناحیه چیز عجیبی نیست. اما گاهی بروز صدا در این ناحیه می‌تواند نشانگر بروز یک‌ مشکل جدی باشد. حال شاید برایتان سؤال شود که کدام صدای مفصل زانو را باید جدی گرفت؟ در یک جمله کلی، هرگونه صدایی که با درد همراه باشد خطرناک بوده و باید جدی گرفته شود.

خشکی، سفتی و بی حرکتی مفصل زانو

 چراکه بروز صدا به همراه درد، نشانگر این می‌باشد، که زانوی شما دچار مشکل یا عارضه‌ای نسبتاً حاد شده است و باید فورا برای درمان اقدام نمایید. حال صدا دادن خطرناک مفصل زانو، می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد، که در ادامه به چند مورداشاره نموده‌ایم:

آرتروز

یکی از مهم‌ترین دلایل صدای مفصل زانو که باید جدی گرفته شود، آرتروز می‌باشد. بی‌شک آرتروز زانو را می‌توان یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در دنیا دانست. این عارضه سالانه میلیون‌ها نفر را درگیر ساخته، و‌ شیوع آن در خانم‌ها بیشتر است.

 آرتروز نتیجه از بین رفتن غضروف مفاصل زانو‌ می‌باشد. به‌مرورزمان و افزایش سن، غضروف این ناحیه کم‌کم فرسوده شده و درنهایت کاملاً از بین می‌رود. درنتیجه استخوان‌های مفصل بر روی یکدیگر ساییده شده، و همین مسئله موجب تولید صدا خواهد شد. صدای زانو به علت بروز آرتروز، زمان‌بر خواستن از زمین و حرکت دادن مفصل این ناحیه بیشتر به گوش می‌رسد.

نرمی کشکک زانو‌

نرمی کشکک از دیگر عارضه‌هایی است، که می‌تواند موجب شنیده شدن‌ صدای مفصل زانو شود. نرمی کشکک عارضه نسبتاً نادری تلقی شده، و معمولاً در موارد بسیار نادری رخ می‌دهد. اما در حالت کلی بروز این مشکل نیز نگران‌کننده بوده، و می‌تواند موجب آسیب‌دیدگی شدید بافت زانو شود.

 اگر کشکک دچار نرمی غیرطبیعی گردد، مرتباً بر روی استخوان‌های مجاور ساییده شده و تولید صدا خواهد کرد. حال  معمولاً علاوه  بر صدا، این مشکل گاها‌ با درد و تورم نیز همراه خواهد بود. در صورت بروز چنین علائمی، بهتر است افراد فورا به پزشک مراجعه نمایند. چراکه نرمی کشکک به‌مرورزمان، می‌تواند موجب دررفتگی و از جا درآمدن آن شود.

پارگی و آسیب‌دیدگی تاندون

دیگر دلیل صدای مفصل زانو پارگی و آسیب‌دیدگی تاندون‌ها می‌باشد. تاندون‌ها بافتی سفیدرنگ بوده که از استخوان این ناحیه در هنگام حرکت پشتیبانی می‌کنند. حال گاهی به علت کار کشیدن بیش‌ازحد از زانو یا کشیدگی آن، پارگی و آسیب‌دیدگی تاندون‌ها اتفاق می‌افتد. درنتیجه وقتی در حال حرکت هستید، تاندون‌ها نیز حالت ثابت نداشته و ممکن است صداهایی ایجاد نمایند.‌

شکستگی استخوان مفصل زانو‌

زانو مفصل بسیار حساسی داشته، و با کوچک‌ترین آسیبی نیز احتمال شکستگی آن وجود دارد. اگر مفصل این ناحیه در اثر ضربه دچار شکستگی شود، شنیده شدن‌ صدای مفصل زانو کاملاً طبیعی خواهد بود. چراکه استخوان‌های خردشده  ممکن است به یکدیگر اصابت کنند، و باعث ایجاد صداهایی شوند.‌

در این حالت معمولاً صدای خردشدگی به گوش می‌رسد، که باید حتماً جدی گرفته شود. چراکه شکستگی موجب ناپایداری مفصل زانو شده و قطعاً حرکت کردن برای افراد بسیار مشکل می‌شود.

ساییدگی مفصل زانو

نحوه و چگونگی درمان صدای مفصل زانو

درمان صدا دادن مفصل زانو بسیار ضرورت دارد. چراکه اگر این مشکل جدی گرفته نشود، می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد. حال نحوه درمان در درجه اول کاملاً بستگی به علت بروز این مشکل دارد. به همین دلیل پزشک ابتدا با یک معاینه کامل، سعی می‌کند علت صدای زانو را تشخیص دهد.

با تشخیص علت صدا، پزشک درمان را آغاز کرد.‌ به‌طورکلی بسته به علت بروز صدا، درمان آن به شیوه‌های زیر صورت می‌پذیرد:

استراحت کردن

یک استراحت چندروزه، می‌تواند در درمان صدای مفصل زانو فوق‌العاده مؤثر باشد. چراکه این‌گونه عضلات زانو در حالت ثابتی قرارگرفته، و درد کاهش می‌یابد. درنتیجه دیگر صدایی نیز شنیده نخواهد شد. اما توجه داشته باشید که استراحت مطلق به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود. چراکه این روش استراحت می‌تواند موجب ضعیف شدن عضلات زانو شود.

ورزش

ورزش دیگر روشی است، که می‌تواند صداهای ناشی از آسیب‌دیدگی مفصل زانو را از بین ببرد. چون با ورزش کردن به‌مرورزمان عضلات تقویت‌شده، و درنهایت این صداها نیز برطرف خواهند شد. البته توجه داشته باشید که ورزش کردن در صورت پارگی تاندون‌ها، خرد شدن و شکستگی استخوان و مواردی از این‌ قبیل اصلاً توصیه نمی‌شود.‌ چراکه‌ این‌گونه ممکن است مفصل زانو شدیدتر از قبل آسیب ببیند.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی نیز می‌تواند صدای مفصل زانو را تا حد زیادی برطرف سازد. چراکه ماساژ دادن جریان خون در بدن را افزایش داده، و درنتیجه موجب شل شدن عضلات این ناحیه خواهد شد. ماساژ دادن زانو‌ اگر به شکل اصولی و حرفه‌ای صورت پذیرد، می‌تواند تأثیرات فوق‌العاده‌ای داشته باشد.

جراحی مفصل

در اکثر موارد خطرناک‌ترین نوع صدای مفصل زانو با درمان‌های غیر جراحی برطرف می‌شود. اما‌ اگر علت بروز صدا مواردی مثل شکستگی مفصل، پارگی رباط‌ها، پارگی تاندون‌ها و ….باشد، تنها به روش جراحی قابل‌بهبود خواهد بود. در این جراحی که نسبتاً تهاجمی نیز می‌باشد، بافت آسیب‌دیده مفصل زانو به‌طور کامل‌ترمیم خواهد شد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *