دکتر فرشید راعی
Search
Close this search box.
درد پشت زانو

درد پشت زانو

درد پشت زانو

زانو از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است؟

زانو ناحیه‌ای آسیب پذیر در بدن بوده که بیش از هر قسمت دیگری وظیفه تحمل وزن بدن را بر عهده دارد. زانو معمولاً ساختاری بسیار پیچیده داشته و در حرکت دادن بدن نقش مهمی ایفا می‌کند. زانو انسان متشکل از بخش‌های مختلفی همچون رباط، کشکک، مفصل، غضروف، تاندون می‌باشد. هر ناحیه از زانو در هر سنی ممکن است دچار آسیب شود. آسیب دیدگی این قسمت در بدن معمولاً با درد شدیدی همراه است.

درد پشت زانو و اصلی‌ترین عوامل بروز آن

حال یکی از مشکلاتی که دقیقا در همین ناحیه رخ می‌دهد، درد در قسمت پشت زانو می‌باشد. پشت مفصل زانو معمولاً رباط، عضلات و تاندون‌هایی وجود دارند. در صورتی که این قسمت دچار آسیب دیدگی شود، معمولاً درد شدیدی احساس خواهد شد. پس اصلی‌ترین دلیل درد پشت زانو آسیب دیدگی می‌باشد؛ اما گاها نیز این درد به علت وجود یک بیماری زمینه‌ای بوده و ممکن است نشانگر بروز یک مشکل جدی باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دلایل پارگی رباط صلیبی کلیک کنید.

 درد پشت مفصل زانو می‌تواند به صورت ناگهانی رخ دهد و بسیار شدید باشد؛ اما در حالت دیگر نیز ممکن است این درد به صورت تدریجی شدت یابد. به هر حال این عارضه می‌تواند زندگی روزمره افراد را مختل کند. چرا که معمولاً درد گاها به‌قدری شدید است که فرد را از حرکت کردن نیز باز می‌دارد. شاید در خصوص بیماری‌های دیگر ناحیه زانو بتوان گفت که بیشتر افراد در سنین بالا به آن‌ها مبتلا می‌شوند‌.

اما در خصوص درد پشت زانو این مسئله صدق نمی‌کند و این مشکل در جوان‌ترها بیش از سالمندان دیده می‌شود. چرا که جوانان معمولاً بیشتر از زانوی خود کار می‌کشند. حال شاید برایتان سوال شود درد ناحیه پشت زانو به چه علت را می‌دهد؟ آیا نشانه یک مشکل خطرناک است؟ در پاسخ باید بگوییم این عارضه دلایل متعددی دارد و ممکن است هر شخص به علت خاصی آن را تجربه کند‌.

 اما در حالت کلی اصلی‌ترین عوامل بروز این عارضه را می‌توان موارد زیر دانست:

 • گرفتگی عضلات زانو

همان‌طور که می‌دانید پشت زانو بافت عضله‌ای دارد و به همین خاطر بسیار آسیب پذیر است. به همین دلیل گاها ممکن است عروق این قسمت دچار گرفتگی شوند که این مشکل معمولاً تحت عنوان گرفتگی عضلات زانو شناخته می‌شود. اگر بیش از حد از زانوی خود کار بکشید، معمولاً این مورد را تجربه خواهید کرد. گرفتگی عضلات اصلی‌ترین علت درد پشت زانو می‌باشد. این درد معمولاً موقتی بوده و پس از مدتی برطرف خواهد شد.‌

 • بیکرز کیست

دیگر دلیلی که سبب بروز این عارضه می‌شود، بیکرز کیست می‌باشد. اگر فشار بیش از اندازه‌ای به ناحیه زانو وارد شود، مایع مفصلی در پشت زانو تجمع یافته و انباشته خواهد شد. در این صورت این مایع به مرور زمان به کیست یا یک غده کوچک‌ تبدیل خواهد شد. هرچقدر که فعالیت شما بیشتر شود، این غده بزرگتر شده و درد در قسمت پشتی زانو نیز شدت بیشتری می‌یابد. این کیست معمولاً خطرناک نیست و به روش‌های ساده‌ای قابل درمان خواهد بود.

 • پارگی مینیسک زانو

مینیسک زانو بافتی غضروفی دارد و ظاهر آن نیز شبیه به یک بالشتک کوچک می‌باشد. درد پشت زانو می‌تواند به علت پارگی مینیسک زانو نیز رخ دهد. مینیسک در قسمت بالای زانو قرار داشته و استخوان آن را به ساق پا و ران متصل می‌کند. زانوها دارای دو مینیسک‌ می‌باشند.

حال اگر شما به‌طور ناگهانی حرکت کنید، بدوید یا از ارتفاع سقوط داشته باشید، این احتمال وجود دارد که مینیسک زانویتان کاملاً پاره شود. در این صورت درد شدیدی را در ناحیه پشت مفصل احساس خواهید کرد. این درد معمولاً تا زمانی که پارگی مینیسک‌ درمان نشود ادامه‌دار خواهد بود.

 • شکستگی استخوان

دیگر دلیلی که موجب بروز درد در پشت زانو می‌شود، شکستگی استخوان است. اگر استخوان زانو به علت وارد آمدن ضربه یا هر دلیل دیگری دچار شکستگی شود، فرد معمولاً در قسمت پشت مفصل زانو درد احساس خواهد کرد.

 • دررفتگی مفصل زانو

گاهی زانو به علت یک حرکت ناگهانی و سریع یا زمین خوردن و هر علت دیگری، دچار دررفتگی خواهد شد. در این صورت مفصل که حالت گوی گردی را دارد، از کاسه استخوانی مخصوص خود خارج می‌شود. در نتیجه ممکن است همین مسئله موجب بروز درد شدید در ناحیه زانو شود.

مهم‌ترین عوارض درد پشت زانو چیست؟

همان‌طور که بیان شد بروز درد در ناحیه پشت زانو معمولاً به علت آسیب دیدگی رخ می‌دهد. حال این مشکل در ناحیه زانو می‌تواند زمینه‌ساز بروز عوارض فراوانی باشد که گاها زندگی روزمره بیماران را با اخلال مواجه می‌کنند.

 در زیر مهم‌ترین عوارض ناشی از این بیماری را شرح داده‌ایم:

 • تغییر رنگ پوست

پوست در این حالت معمولاً کبود می‌شود و رنگ غیر طبیعی خواهد داشت.

 • کاهش دامنه حرکتی

درد پشت زانو در اکثر موارد به‌قدری شدید است که منجر به کاهش دامنه حرکتی زانوی بیماران می‌شود‌. به گونه‌ای که امکان خم و راست کردن زانو نیز وجود ندارد.

 • تورم

تورم دیگر عوارض درد پشت مفصل زانو می‌باشد. چرا که معمولاً با آسیب دیدگی پشت مفصل زانو و درد آن، مایل مفصلی در این قسمت تجمع یافته و موجب تورم می‌شود. تورم در این ناحیه نیز معمولاً موجب بروز احساسات ناخوشایندی در بیماران می‌شود.

 • ضعف عضلات

اگر درد پشت زانو برای مدت زمان‌های طولانی ادامه داشته باشد، فرد دچار ضعف عضله می‌شود. چرا که معمولاً عضلات در این حالت باید مدت زمان زیادی بی حرکت باقی بمانند و همین مسئله موجب ضعیف‌تر شدن آن‌ها خواهد شد.

توصیه‌های درمانی مفید برای درد پشت زانو

برای تسکین درد پشت مفصل زانو، می‌بایست به برخی توصیه‌های درمانی مهم توجه نمایید. این توصیه‌ها معمولاً در بهبود این عارضه بسیار تأثیرگذار هستند. شما می‌توانید برای درمان دردهای پشت زانو به بهترین ارتوپد در تهران مراجعه کرده و یکی از روش‌های درمانی زیر را امتحان کنید:

 • از کمپرس سرد و گرم برای کاهش التهاب استفاده کنید.‌
 • سعی کنید چند روزی به خود استراحت دهید.
 • هیچ فشاری نباید به زانویتان وارد شود، پس در هنگام بروز درد پشت زانو از انجام هر نوع فعالیت سنگینی اجتناب کنید.
 • مصرف مایعات را افزایش دهید.
 • برای کاهش التهاب و ورم این قسمت می‌توانید از ماساژ درمانی نیز استفاده کنید.
مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *