دکتر فرشید راعی
Search
Close this search box.
شکستگی مفصل لگن

شکستگی مفصل لگن

شکستگی مفصل لگن

شکستگی مفصل لگن

 شکستگی مفصل لگن به آن دسته از شکستگی ها گفته می شود که در ناحیه فوقانی استخوان ران و اطراف جایی که استخوان لگن با ران تشکیل مفصل می دهند، به وجود می آید. 

علت‌های شکستگی مفصل لگن

 شکستگی مفصل لگن در بیشتر مواقع بر اثر زمین خوردن یا وارد شدن ضربه شدید و مستقیم به ناحیه بالای ران به وجود می آید. این عارضه ارتباطی مستقیم و نزدیک با پوکی استخوان دارد. پوکی استخوان کلیه استخوان های موجود در بدن را به یک اندازه تحت تاثیر قرار نمی دهد. نواحی ای  مانند قسمت بالایی ران،  مچ دست و مهره ها بیشتر در معرض پوکی استخوان قرار می گیرند. از این رو بعد از بالا رفتن سن بروز شکستگی در این نواحی بیشتر دیده می شود.

 شکستگی  مفصل لگن در چه افرادی اتفاق می افتد؟

علائم شکستگی مفصل لگن چیست؟ 

شاخص ترین و مهمترین علامت شکستگی مفصل لگن ، بروز درد شدید است. که در اطراف لگن و کشاله ران حس می شود. در پاره ای از مواقع این درد به قدری شدت دارد که هرگونه حرکت در اندام تحتانی باعث به وجود آمدن درد شدید در ناحیه لگن می شود.

در این نوع شکستگی در سمتی که این اتفاق رخ داده است، معمولاً کوتاهی نسبت به سمت سالم حس می گردد. و پای آسیب دیده به سمت خارج میچرخد. به همین دلیل زمانی که به فرد دچار آسیب نگاه می کنیم سمت آسیب‌دیده و پای آن سمت، کوتاه تر به نظر می رسد.

در بیشتر مواقع راه رفتن با این مفصل شکسته غیر ممکن است. یا اینکه با درد بسیار شدید همراه می شود.

 تشخیص شکستگی مفصل لگن

 در شکستگی مفصل لگن به راحتی می توان با استفاده از رادیوگرافی شکستگی و جابجایی استخوان ها را مشاهده کرد. بعضی وقت ها شکستگی در این منطقه کامل نبوده و جابجایی در آن رخ نمی دهد. از اینرو تشخیص آن با روش رادیوگرافی مشکل می گردد. در این شرایط پزشک برای تشخیص بهتر روش های دیگر مانند سی تی اسکن یا ام آر آی را تجویز می نماید.

 انواع شکستگی در اطراف مفصل ران و لگن

درمان شکستگی مفصل لگن

در بیشتر مواقع درمان شکستگی مفصل لگن عمل جراحی می باشد. در شرایطی که فرد بیمار تحمل جراحی را نداشته باشد و یا اینکه قبل از این اتفاق نیز توان راه رفتن نداشته باشد، از این روش استفاده نمی گردد و صرفنظر می شود.

در زمان هایی که شکستگی حالتی پایدار داشته و جابجایی در آن رخ ندهد احتمال دارد که پزشک از روش‌های غیر جراحی استفاده نماید. در این شرایط با نظارت پزشک و استراحت در منزل برطرف می گردد.

آمادگی برای جراحی شکستگی مفصل ران

 قبل از انجام عمل از فرد آزمایشات ادرار، خون، رادیوگرافی قفسه سینه و گرفتن نوار قلب انجام میشود. در این عمل جراحی از بیهوشی عمومی یا بی حسی در ناحیه عمل استفاده می گردد. پزشک معالج در صورت جابجایی عضو شکسته ابتدا آن را در محل قرار داده و سپس مبادرت به فیکس کردن آن می کند.

فیکس کردن به این گونه است که قطعات شکسته شده با استفاده از ابزارهای فلزی از جنس پلاتین به هم متصل می شوند. برای فیکس کردن اجزای جدا شده از هم بسته به نوع محل از وسایل گوناگونی استفاده می گردد. 

عوامل افزایش دهنده ریسک شکستگی مفصل لگن

عوامل افزایش دهنده ریسک شکستگی مفصل لگن

پیشگیری از شکستگی مفصل لگن

 از انواع شایع بین افراد مسن است. دلیل عمده این نوع از شکستگی ها پوکی استخوان است. در زنان یائسه تراکم استخوان ها کم میشود. و ریسک بروز این اتفاق در زنان بعد از یائسگی افزایش پیدا می کند. پیشگیری از شکستگی مفصل لگن مستلزم رعایت دو نکته مهم است. اول آنکه از بروز پوکی استخوان جلوگیری به عمل آید. و دیگر آنکه احتمال زمین خوردن و عدم تعادل را کاهش داد.

عواملی مانند مصرف ویتامین دی و کلسیم به همراه راه رفتن و ورزش کردن می تواند احتمال بروز این مشکلات را تا حد زیادی کاهش دهد.

دکتر فرشید راعی متخصص ارتوپد در تهران

 

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *