دکتر فرشید راعی
Search
Close this search box.
پیشگیری از صدمات ورزشی زانو با تمرینات اصلاحی

پیشگیری از صدمات ورزشی زانو با تمرینات اصلاحی

پیشگیری از صدمات ورزشی زانو با تمرینات اصلاحی

پیشگیری از صدمات ورزشی زانو با تمرینات اصلاحی

اگر حرکات ورزشی به نحوه صحیح انجام نشوند باعث می‌شوند تا صدمات ورزشی زانو افزایش یابند. همچنین افرادی که ورزش‌ها را به شیوه درست انجام نمی‌دهند دچار پارگی رباط، پارگی مینیسک و حتی در مواردی دچار شکستگی زانو می‌شوند.

 افرادی که به‌تازگی ورزش را شروع کرده‌اند باید  تمرینات را به آهستگی انجام دهند. برخی از تمرینات ورزشی سنگین برای برخی از افراد توصیه نمی‌شود.

 در این مطلب قصد داریم در رابطه با درمان انحراف زانو و همچنین حرکات اصلاحی صحبت کنیم. اگر شما هم دچار درد زانو و صدمات وارده به‌زانو هستید حتماً تا انتها این متن را بخوانید.

آیا درمان انحراف زانو با ورزش امکان‌پذیر است؟

همان‌طور که در بالا اشاره شد صدمات ورزشی زانو باعث می‌شوند، فرد در انجام فعالیت‌های روزمره خود دچار مشکل شود. یکی از عارضه‌هایی که زنان و دختران بیشتر به آن دچار می‌شوند انحراف کشکک زانو است.

در این حالت فرد دچار درد می‌شود. هنگام راه رفتن و خم و راست کردن زانو خود ممکن است درد را نیز احساس کنند. یکی از روش‌های درمانی که بسیار کارآمد است، ورزش می‌باشد.

 با استفاده از ورزش می‌توان انحراف زانو را درمان کرد. یکی از این حرکات ورزشی، حرکت چمباتمه زدن به دیوار است. در این ورزش فرد باید به دیوار تکیه دهد و به‌آرامی به سمت پایین لیز بخورد و پس از ۵ ثانیه  به سمت بالا برگردد.

حرکت بعدی صاف کردن پا در حالت ایستاده است. فرد باید بین دو صندلی قرار گیرد و پای سالم خود را روی زمین قرار دهد و پای آسیب‌دیده خود را بالا به‌آرامی بالا بیاورد و سپس به حالت اولیه برگردد.

 بالا و پایین رفتن از پله‌ها، حرکت کششی عضله همسترینگ و حرکت کششی عضله چهار سر ازجمله حرکات ورزشی هستند که باید طبق نظر پزشک و با توجه به میزان صدمات ورزشی زانو انجام شوند.

انجام ورزش برای کمردرد و زانودرد!

می‌توان با استفاده از ورزش کمردرد و زانودرد را نیز درمان کرد. صدمات ورزشی زانو معمولاً باعث می‌شود تا فرد در ناحیه کمر نیز درد را احساس کند.

یکی از حرکات اصلاحی زانودرد این است که فرد به پشت بخوابد و دست خود را در قوس کمر قرار دهد و شکم خود را به پایین فشار دهد. سپس به مدت ۱۰ ثانیه در این حالت بماند و سپس شکم خود را شل کند.

می‌توان این ورزش را ۱۰ بار انجام داد. این ورزش نیز برای درمان کمردرد بسیار کمک‌کننده است. ورزش بعدی این است که فرد به پشت دراز بکشد و زانوهای خود را خم کند و کف پاها را بر روی زمین قرار دهد.

 سپس سر و شانه خود را از زمین جدا کند و سپس به حالت اولیه برگردد. انجام هر یک از این ورزش‌ها بستگی به شرایط بدنی فرد دارد.

نحوه درمان درد زانو بعد از ورزش

همان‌طور که گفته شد صدمات ورزشی زانو ازجمله مواردی هستند که فرد را از انجام فعالیت‌های روزانه منع می‌کند. می‌توان با انجام ورزش، زانودرد را تسکین داد.

 افراد ممکن است پس از انجام حرکات ورزشی دچار درد شوند. می‌توان با استفاده از تمرینات کششی درد زانو را کاهش داد. قبل از شروع ورزش حتماً باید حرکات کششی و گرم کردن را انجام داد.

 می‌توان با استفاده از دوچرخه‌سواری ثابت گرم کردن بدن را به‌خوبی انجام داد و ساق پا نیز کمک می‌کند تا ماهیچه‌های پا تقویت شوند و پس از ورزش دردی را احساس نکند.

چرا در پیاده روی ساق پا درد میگیرد؟ برای مشاهده ی مقاله کلیک کنید

یکی از ورزش‌هایی که باعث می‌شود تا عضلات چهار سر ران تقویت شوند، این است که می‌توان در کنار دیوار ایستاد و زانوی خود را خم کرد و پا را به سمت بالا آورد و ۳۰ ثانیه در همان حالت نگه داشت و دوباره به حالت اولیه بازگشت.

حرکات کششی بهترین فعالیت‌های ورزشی هستند که باعث می‌شوند تا فرد پس از ورزش کردن دردی را احساس نکند. همچنین پس از ورزش حتماً باید عمل سرد کردن را انجام داد.

بهترین حرکت ورزشی برای دیسک گردن برای خواندن این مقاله اینجا را کلیک کنید

انجام ورزش برای درد پاها

برای درمان صدمات ورزشی زانو و درد پاها می‌توان از حرکات ورزشی کمک گرفت. انجام تمریناتی مثل تمرینات کششی مناسب‌ترین ورزش برای ورم زانو می‌باشند.

 همچنین برای کاهش درد پاها می‌توان از قدم زدن نیز کمک گرفت. هنگامی‌که کارهای منزل را انجام می‌دهید می‌توانید با استفاده از این روش درد پاهای خود را کم کنید و ماهیچه‌های خود را نیز تقویت نمایید.

 چرخاندن مچ پا و بالا بردن پاشنه پا نیز باعث می‌شود تا عضله و ماهیچه‌های پا قوی شوند. برای انجام ورزش برای آرتروز زانو باید دقت کافی را به خرج داد؛ زیرا افرادی که آرتروز دارند زانوی آن‌ها حساس می‌باشد و ممکن است انجام برخی از حرکات ورزشی باعث شوند تا درد آن‌ها بیشتر شود.

 یکی از ساده‌ترین حرکات برای کاهش درد و درمان آرتروز نشستن و ایستادن است. در این حالت فرد باید بر روی یک صندلی بنشیند و بلند شود.

حرکات دیگری نیز می‌توان برای درمان انجام داد. در تشخیص آسیب‌های زانو و انجام حرکات اصلاحی آن علاوه بر نوع بیماری، شرایط فرد نیز حائز اهمیت است. ممکن است برخی از حرکات ورزشی برای افرادی که اضافه‌وزن دارند مناسب نباشد.

 در این مطلب در مورد صدمات ورزشی زانو و همچنین حرکات اصلاحی که می‌توانند آرتروز و درد پا را درمان کنند صحبت کنیم. همان‌طور که در متن نیز به آن اشاره شد تشخیص میزان آسیب‌دیدگی پا و همچنین شدت این بیماری‌ها به عهده پزشک می‌باشد.

 زمانی که فرد در ناحیه پادردی را احساس می‌کند حتماً باید به متخصص ارتوپد در تهران یا سایر شهرها مراجعه کنند. بهترین متخصص آرتروسکوپی می‌تواند به‌راحتی هر یک از این عارضه‌ها را تشخیص دهد و روش‌های درمانی مناسبی را به بیمار پیشنهاد کند.

 در برخی از موارد برای درمان، آرتروسکوپی زانو نیز انجام می‌شود. در اکثر موارد می‌توان با انجام ورزش این بیماری‌ها را درمان کرد.

ورزش هایی برای تقویت عضلات چهارسر ران و زانو برای ادا مه ی مطلب کلیک کنید

 

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *