دکتر فرشید راعی
Search
Close this search box.
دستورالعمل ورزشی بعد از جراحی شانه

دستورالعمل ورزشی بعد از جراحی شانه

دستورالعمل ورزشی بعد از جراحی شانه

دستورالعمل ورزشی بعد از جراحی شانه

به‌این‌علت که هیچ دو نفر از بین انسان‌ها یکی نیستند، قطعاً دوره‌ی درمان نیز متفاوت است. بهتر از پیش از انجام جراحی با مشورت پزشک، از محدودیت‌های حرکتی خود پس از جراحی شانه آگاه شوید. این تفکر کاملاً اشتباه است که پس از جراحی شانه باید کاملاً بی‌حرکت بمانید، بلکه باید پس از استراحت توصیه‌شده به تمرین‌های آهسته و سبک بپردازید تا روند بهبودی خود را آسان‌تر کنید. فراموش نکنید همه‌ی اعمال زیر نظر متخصص باشد.

در ادامه‌ی مطلب می‌توانید راجع به علت مفید بودن ورزش پس از جراحی شانه بخوانید و همچنین چند ورزش رایج توصیه‌شده را بیاموزید.

ناپایداری شانه چیست و روشهای درمان آن؟

چرا پس از جراحی شانه ورزش لازم است؟

اگر اخیراً جراحی شانه داشتید ممکن است درد بیش‌تری را در مقایسه با قبل از جراحی حس کنید. علت این امر مواجهه‌ی شانه با نوعی تروما به نام عمل جراحی است که بدن را وادار می‌کند به فکرترمیم بافت آسیب‌دیده‌ی خود باشد. یک فیزیوتراپیست می‌تواند شمارا به سمت ورزش‌های مخصوصی برای بازگرداندن توان ماهیچه‌ها هدایت کند.

پس از انجام جراحی شانه، این عضو از بدن شما نیازمند انجام یک سری ورزش مخصوص با توجه به نوع جراحی انجام‌شده دارد. برای مثال ورزش‌های دامنه‌ی حرکتی مشخص می‌کنند که چقدر می‌توانید شانه‌ی خود را حرکت دهید و البته از وارد شدن فشار بیهوده به شما جلوگیری می‌کند. ورزش‌های تقویت‌کننده نیز باعث بازگرداندن قدرت به شانه می‌شوند و می‌توانید مشخص کنید که تا چه وزنی در توان شما است. این بخش بیش‌تر در گذراندن وضعیت روزانه‌ی شما در روز‌های اول پس از جراحی کمک می‌کند.

دست‌آخر ورزش‌های استقامتی به شما در سلامت کلی بدنتان کمک می‌کنند و می‌توانید بدون خسته شدن و احساس درد زیاد مابقی تمرینات را با دقت انجام دهید. همچنین این نوع ورزش کمک می‌کند تا بدانید سرعت پیشروی و بهبودی شانه‌ی شما به چه صورت است. چند ورزش توصیه‌شده

  1. Assisted shoulder elevation

این تمرین بنابر میل شما می‌تواند ایستاده و یا نشسته انجام شود. برای انجام آن ابتدا باید دست‌هایتان را به هم ببندید و سپس به‌آرامی آن را به سمت سربالا ببرید و تا جایی که امکان دارد دست‌ها را بکشید. حدود ۲۰ ثانیه در این وضعیت بمانید سپس به‌آرامی دست‌ها را پایین آورده و به حالت استراحت بازگردید.

  1. Rotator cuff strength

در حالت ایستاده دست‌ها راکمی به پشت برده و کف دست‌ها را به هم نگه‌دارید. به‌آرامی و با نرمی شروع به کشیدن دست‌ها و شانه به پشت کنید. سپس به‌آرامی کمی به سمت بالا و دوباره به پایین بکشید تاکمی کشش را در شانه‌ها احساس کنید.

  1. Reaching exercises

درحالی‌که روی زمین نشسته‌اید، دست‌ها را به جلو برده و به‌آرامی آن‌ها را مستقیم نگه‌دارید، سپس تصور کنید می‌خواهید جسمی را بگیرید و شروع به کشیدن دست‌ها به سمت جلو کنید. سعی کنید کمی فشار روی شانه‌ها برای حرکت به جلو وارد کنید.

  1. Internal rotation

روی زمین دراز بکشید و در سمت شانه‌ی جراحی‌شده، آرنج را به‌صورت ۹۰ درجه خم‌کنید. سپس از یک دمبل و یا وزنه‌ی سبک استفاده کنید و با همان دست آن را بلند کنید و دوباره به‌جای اول بازگردید. 

  1. Shoulder adduction

یک بالشت را زیر بغل خود قرار دهید و سپس به‌آرامی به آن فشار وارد کنید تا فاصله کم شود. حدود ۱۰ ثانیه نگه‌دارید و بعد رها کنید.

مهم ترین دلیل درد مزمن شانه چیست و روش درمان آن 

هفته‌های اول پس از جراحی شانه

بعد از هر عمل جراحی در قسمت‌های مختلف بدن، آن بخش کم‌کم دارای حرکت می‌شود و یا حتی بعد از مدتی از ترمیم استخوان لگل شما قادر به راه رفتن خواهید بود. اما بعد از جراحی شانه وضعیت کاملاً متفاوت است. پس از انجام عمل، شانه‌ی شما طی مدت ۲ تا ۶ هفته به‌صورت بسته و نزدیک به بدن شما است. پزشک به شما توصیه می‌کند که شانه‌ی خود را بسته نگه‌دارید تا از ایجاد فشار روی تاندون‌ها و لیگامان‌های آسیب‌دیده جلوگیری کند. پس برای دو هفته‌ی اول حتماً استراحت کنید.

اما اینکه شما جراحی شانه داشتید به این معنا نیست که باید خانه‌نشین شوید. اگر امکانات در منزل ندارید درمورد رفتن به باشگاه با پزشک خود مشورت کنید و می‌توانید از دوچرخه‌ی ثابت پس از گذشت دو هفته استراحت استفاده کنید. استفاده از دوچرخه‌ی ثابت به شما کمک می‌کند که دوباره گردش خون در بدنتان را تقویت کنید و ناگفته نماند که اعضای آسیب‌دیده برای بازیابی قدرت، نیازمند خون‌رسانی خوب هستند. هرگز از وسایلی که تعادل زیادی لازم دارند مانند تردمیل استفاده نکنید. دویدن در این وضعیت ممکن است باعث از دست دادن تعادل و پرتاب شما روی زمین شود.

بعد از انجام جراحی شانه تا زمانی که دست شما بسته است، پزشک به شما توصیه می‌کند که کمی دستتان را حرکت داده و شانه را از حالت گرفتگی خارج کنید. اما این نکته مهم است که نمی‌توانید حرکات سنگین یا ناگهانی انجام دهید.

آهسته و پیوسته!

بعد از انجام جراحی شانه و پس از گذر از زمان زیادی که از دستتان هیچ استفاده‌ای نکردید، وارد مرحله‌ی فیزیوتراپی و شروع آهسته‌ی حرکات و ورزش‌ها می‌شوید. شانه شما احساس ضعف زیادی می‌کند، تاندون‌ها و لیگامان‌ها در حال ترمیم خود هستند و باید دوباره به استخوان‌ها متصل شوند. این پروسه سخت است و طبیعتاً زمان نیاز دارد.

درمانگر شما با حرکات آرام و نرم شروع می‌کند تا خون‌رسانی را تقویت کرده و به افت‌های شمارا به بازسازی تشویق کند. برای مثال اولین ورزشی که ممکن است به شما پیشنهاد شود چرخش آهسته‌ی ساعت‌گرد است. در این مورد به‌اندازه‌ی ۹۰ درجه به جلو خم می‌شوید و با دست سالم خود بدنتان را حمایت می‌کنید. سپس به آهستگی بدن خود را حرکت دهید تا دستتان به‌صورت ساعت‌گرد حرکت کند و این کار را ۱۰ بار انجام دهید و سپس به حالت استراحت برگردید.

زمانی که شروع به ورزش می‌کنید، این کار را کوتاه و آهسته انجام دهید. برای مثال در روز‌های اول دو بار در روز و حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ورزش کنید. این کار را باحوصله انجام دهید، پس از جراحی شانه لازم است باحوصله و به‌آرامی تمارین خود را هفته‌به‌هفته افزایش دهید.

جراحی شانه یک عمل حساس و به‌نوعی سخت تلقی می‌شود. طبیعتاً پس از انجام آن نیاز دارید فعالیت‌هایی را برای بازگرداندن قدرت پیشین خود انجام دهید. علاوه بر انجام این ورزش‌ها برای بازگرداندن قدرت، نیاز است برای کاهش درد‌های طبیعی پس از عمل جراحی شانه، تمارین مخصوصی را انجام دهید. در کنار تمارین و ورزش‌های گفته‌شده فراموش نکنید که فیزیوتراپی کمک بزرگی به بازگشت فعالیت‌های طبیعی در بدن شما می‌کند.

نکته‌ی مهم در این مقاله این است که نباید هیچ‌کدام از تمرین‌های گفته‌شده را بدون مشورت با پزشک انجام دهید، زیرا با انجام حرکات اشتباه امکان آسیب رساندن به خودتان رادارید.

تفاوت آرتروسکوپی شانه با جراحی شانه چیست ؟

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *